Kartacz (pocisk)

W dzisiejszym świecie Kartacz (pocisk) stał się tematem o wielkim znaczeniu i znaczeniu dla różnych sektorów społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Kartacz (pocisk) przykuł uwagę i wywołał debaty na temat jego wpływu i wpływu na nasze życie. Od wpływu na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, po wpływ na gospodarkę i środowisko, Kartacz (pocisk) to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane z Kartacz (pocisk), badając jego różne wymiary i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Kartacze do działa o kalibrze 75 mm (replika)
Lotki kartacza którego obudowa uległa rozkładowi (znalezisko archeologiczne wydobyte z wraku zatopionego w XVIII w.)

Kartacz (od niem. Kartätsche[1][a]) – historyczny pocisk artyleryjski składający się z lekkiej obudowy wypełnionej kulistymi lotkami oraz drewnianego sabotu, pełniącego rolę przybitki, który chronił kule ołowiane przed nadtopieniem przez ładunek miotający. Artyleryjski odpowiednik amunicji śrutowej.

Charakterystyka

Schemat budowy XVIII w. kartacza

Kartacze stosowano do zwalczania siły żywej nieprzyjaciela na niewielkich odległościach (do 300 m). Podczas strzału powłoka kartacza ulegała rozerwaniu i lotki wylatując swobodnie z lufy raziły cele na znacznej powierzchni. Przykładowy obszar rażenia kartacza o kalibrze 76 mm, zawierającego 500 lotek, to stożek o wysokości 300 m i średnicy podstawy 50 m.

Pierwsze kartacze składały się z żelaznego pręta, umocowanego do drewnianego lub metalowego krążka – sabotu (o średnicy równej kalibrowi działa). Do pręta przylepiano za pomocą smoły lotki, a następnie cały pocisk owijano płótnem i okręcano nasmołowanym sznurem. Później lotki zaczęto umieszczać w cylindrycznych puszkach. Lotkami były początkowo drobne kamienie, później ołowiane kule podobne do karabinowych.

Historia

Ostrzał kartaczem na ilustracji z XVI w.

Pierwsze kartacze pojawiły się w XVI wieku[5] i używane były powszechnie przez kolejne stulecia obok kul armatnich oraz granatów. Sytuacja uległa zmianie w XIX wieku, wraz z wynalezieniem szrapneli i pocisków odłamkowych, które niemal całkowicie wyparły je z uzbrojenia. Od tamtej pory kartacze stosowano niemal wyłącznie w działach piechoty oraz do obrony przed bezpośrednimi atakami wrogiej piechoty na inne rodzaje dział artyleryjskich.

Ważniejsze bitwy, w których użyto kartaczy

Zobacz też

Uwagi

  1. Pierwsze znane opisy kartaczy w literaturze pochodzą z połowy XV w. (Mariano di Jacopo–Taccola, 1442[2], oraz anonimowy rękopis niemiecki Das Feuerwerkbuch ok. 1432)[3]. Udokumentowane użycie w polszczyźnie ok. 1658 w Pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska[4].

Przypisy

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać kartacz (pocisk) Wielki słownik języka polskiego , Instytut Języka Polskiego PAN .
  2. Mariano di Jacopo (Taccola),: Codex Latinus Monacensis 28800: De rebus militaribus. 1449.
  3. opis Kartätsch-Schuss Ferdinand Nibler (red.): Das Feuerwerkbuch. . (niem.). s. 30
  4. – Insza to bywało owych Lat że kamykami a Oszczepami do siebie ciskali A insza teraz kiedy to Granaty y Bonty (bomby), kartacze wypuszczą. ...,
    ...kiedy to owe petardy, owe bomby, owe kartacze i tak wiele innych na zgubę mizernego człowieka wymyślonych narzędzi, igrać poczną.(...)
    - Jan Chryzostom Pasek
    hasło: kartacz w: Polska Akademia Nauk INSTYTUT JĘZYKA POLSKIEGO: SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO XVII I 1. POŁOWY XVIII WIEKU. . . (pol.).
  5. Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej. Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994. ISBN 83-86028-01-7.

Bibliografia

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej. Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994. ISBN 83-86028-01-7.
  • Mariano di Jacopo (Taccola),: Codex Latinus Monacensis 28800: De rebus militaribus. 1449. OCLC 473083800. (łac.).
  • Das Feuerwerkbuch von 1420. (niem. • ang.).