Katechizm Holenderski

W tym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Katechizm Holenderski, temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Od jego wpływu na społeczeństwo po znaczenie w historii, Katechizm Holenderski pozostawił niezatarty ślad w kulturze popularnej. W następnych kilku wierszach szczegółowo przeanalizujemy wszystkie aspekty Katechizm Holenderski, od jego początków po dzisiejszą ewolucję. Niezależnie od tego, czy pasjonujesz się tematem, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł zapewni Ci pełny i wzbogacający wgląd w Katechizm Holenderski.

Katechizm Holenderski, wydany w Utrechcie roku 1966, to pierwszy posoborowy katechizm, uchodzący za katolicki. Został zredagowany i zaaprobowany przez holenderskich biskupów. Jednym z jego głównych autorów był słynny teolog Piet Schoonenberg.

Zamiarem wydania katechizmu było uwspółcześnienie nauki Chrystusa, w oparciu o Sobór watykański II.

Katechizm od roku 1967 był tłumaczony na wiele języków i został sprzedany w milionach egzemplarzy. Jedną z przyczyn popularności katechizmu był fakt, że było to jedyne całościowe opracowanie doktryny "katolickiej" w tamtych latach.

W wielu kręgach katechizm był pozycją kontrowersyjną. Bp Robert F. Joyce z USA wycofał po pewnym czasie swoje imprimatur dla książki. Wielu księży zakazywało korzystania z niego.

Jak pisze Grzegorz Górny: "Wśród herezji zawartych w holenderskim katechizmie znalazły się m.in. takie błędy, jak: brak stwierdzenia, że dusze ludzkie zostały bezpośrednio stworzone przez Boga; nieobecność aniołów; twierdzenie, że grzech pierworodny jest przekazywany nie dziedzicznie, lecz epidemicznie, tzn. jest nabyty przez życie w ludzkiej społeczności; brak potwierdzenia Niepokalanego Poczęcia Maryi; brak stwierdzenia, że Chrystus umarł za grzechy ludzi; brak potwierdzenia rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii; podważenie doktrynalnej nieomylności Kościoła itd."

Na prośbę Pawła VI specjalna komisja badała tekst publikacji. Wystosowała do części tekstu zastrzeżenia.

Katechizm Holenderski stracił na ważności po opublikowaniu w 1992 r. Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Przypisy