Katedra w Wiener Neustadt

W tym artykule poznamy fascynujący świat Katedra w Wiener Neustadt. Niezależnie od tego, czy jest to postać, koncepcja, wydarzenie czy znacząca data, Katedra w Wiener Neustadt pozostawił niezatarty ślad w historii i z biegiem czasu wzbudził ciekawość i zainteresowanie niezliczonej liczby osób. W kolejnych kilku linijkach zagłębimy się w jego pochodzenie, wpływ na dzisiejszy świat i to, jak ukształtowało nasze postrzeganie i rozumienie różnych aspektów życia. Przygotuj się na odkrycie nowych szczegółów i perspektyw dotyczących Katedra w Wiener Neustadt, wyruszając w ekscytującą podróż przez jej wpływ na świat, w którym żyjemy.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
i św. Ruperta
Dom Mariä Himmelfahrt
und Sankt Rupert
kościół parafialny
Ilustracja
Widok z południa
Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Dolna Austria

Miejscowość

Wiener Neustadt

Adres

Domplatz 1, 2700 Wiener Neustadt

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki (łaciński)

Archidiecezja

wiedeńska

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Ruperta

Położenie na mapie Dolnej Austrii
Mapa konturowa Dolnej Austrii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyi św. Ruperta”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyi św. Ruperta”
Ziemia47°48′54″N 16°14′34″E/47,815000 16,242778
Strona internetowa

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Ruperta (niem. Dom Mariä Himmelfahrt und Sankt Rupert) – rzymskokatolicka świątynia parafialna znajdująca się w austriackim mieście Wiener Neustadt, w latach 1468–1785 siedziba diecezji Wiener Neustadt(inne języki).

Historia

Parafię w Wiener Neustadt erygowano w 1207 roku, wcześniej miejscowość należała do parafii w Lanzenkirchen. W podobnym czasie rozpoczęto budowę romańskiego kościoła, konsekrowano go 27 marca 1279 pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Ruperta. W XIV wieku w miejscu romańskiej absydy wzniesiono gotycki transept i prezbiterium wraz z zakrystią. W 1469 świątynia została główną świątynią diecezji Wiener Neustadt(inne języki), w 1785 siedzibę biskupstwa przeniesiono do St. Pölten. W 1886 dwuwieżowa fasada została rozebrana z powodu złego stanu technicznego, odbudowano ją w pierwotnym kształcie w latach 1892–1899[1]. Podczas II wojny światowej kościół nie został trafiony bombą lotniczą, lecz eksplozje wokół świątyni spowodowały uszkodzenie dachu i pęknięcie szyb w oknach[2]. 1 kwietnia 1945 pocisk wystrzelony przez wojska radzieckie przebił dach południowej wieży[2]. W latach 1975–1999 świątynię gruntownie odrestaurowano[3].

Architektura i wyposażenie

Świątynia późnoromańsko-gotycka[2], trójnawowa, o układzie bazylikowym, z transeptem. Dwie wieże mają wysokość 64 m[3]. Do południowej wieży dostawiona jest gotycka wieżyczka mieszcząca klatkę schodową[2]. Na południowej elewacji zachował się romański portal[3].

Późnobarokowy ołtarz główny pochodzi z roku 1776, zdobią go rzeźby dłuta Gabrielego Molinarola i obraz ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pędzla Giambettina Cignarolego(inne języki)[1]. Gotycki ołtarz szafiasty, datowany na rok 1447, został ufundowany przez cesarza Fryderyka III Habsburga[4]. Wczesnobarokową ambonę ufundował z kolei kard. Melchior Klesl. Epitafium tegoż kardynała znajduje się w prezbiterium katedry, jego popiersie przypisywane jest Giovanniemu Lorenzowi Berniniemu[1]. Organy zostały wykonane w 1989 roku przez warsztat Gerharda Hradetzkiego(inne języki)[5].

Galeria

Przypisy

  1. a b c Geschichte , www.dompfarre-wienerneustadt.at .
  2. a b c d Die Domtürme, www.zeitgeschichte-wn.at .
  3. a b c Der Dom , www.dompfarre-wienerneustadt.at .
  4. Stephansdom | Der Dom im Detail | Wr. Neustädter Altar , www.stephansdom.at .
  5. Domchor Wiener Neustadt , www.dompfarre-wienerneustadt.at .