Kathleen Ollerenshaw to temat, który wzbudził duże zainteresowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Od swoich początków aż po dzień dzisiejszy był przedmiotem badań, debat i analiz w różnych obszarach. Jego znaczenie polega na jego wpływie na codzienne życie ludzi, a także na jego znaczeniu, między innymi w obszarach akademickich, naukowych, społecznych i kulturalnych. Ten artykuł ma na celu kompleksowe i szczegółowe omówienie różnych aspektów związanych z Kathleen Ollerenshaw, oferując globalną i zaktualizowaną wizję tego tematu. Zbadane zostaną jego pochodzenie, ewolucja w czasie, implikacje dla obecnego społeczeństwa i możliwe perspektywy na przyszłość.
Kathleen Mary Ollerenshaw, z domu Timpson (ur. 1 października 1912 w Manchesterze[1], zm. 10 sierpnia 2014 w Didsbury[2]) – brytyjska matematyk i polityk.
Urodziła się w roku 1912 w Withington, na przedmieściach Manchesteru. Była głucha od ósmego roku życia[3]. Jako młoda kobieta uczęszczała do St Leonards School w St Andrews w Szkocji[4]. W wieku 19 lat rozpoczęła studia matematyczne[5]. W 1945 roku uzyskała doktorat na uczelni w Bostonie. Napisała 5 prac badawczych[5].
Podczas studiów zaręczyła się z pułkownikiem Robertem Ollerenshawem, który był pionierem medycyny. Pobrali się w 1939 roku[6]. Po zakończeniu II wojny światowej przeniosła się do Manchesteru, gdzie pracowała jako wykładowca na Wydziale Matematyki tamtejszego uniwersytetu.
Służyła jako radca w Partii Konserwatywnej przez 26 lat (1956–1981)[3]. Była doradcą do spraw programowych w rządzie Margaret Thatcher[1].
Wydała co najmniej 26 prac matematycznych. Coroczny wykład na Uniwersytecie w Manchesterze jest nazwany na jej cześć[1]. Była honorowym członkiem Towarzystwa Astronomicznego. Jej imię nosi uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne w Lancasterze[7].