Kazimierz Świrski

W tym artykule będziemy analizować Kazimierz Świrski z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Kazimierz Świrski przykuł uwagę ekspertów i uczonych ze względu na swoje znaczenie w różnych dziedzinach, od ekonomii po kulturę popularną. Przez lata Kazimierz Świrski był przedmiotem debat i analiz naukowców, aktywistów, a nawet przywódców politycznych. W tym sensie istotne jest zbadanie różnych aspektów Kazimierz Świrski, aby zrozumieć jego wpływ na nasze środowisko, a także konsekwencje, jakie ma na przyszłość.

Kazimierz Świrski
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

15 kwietnia 1926
Stołpce

Data i miejsce śmierci

4 września 1998
Świebodzin

Przebieg służby
Lata służby

do 1947

Siły zbrojne

Armia Krajowa

Stanowiska

oficer w wileńskiej Armii Krajowej,
dowódca Podziemnej Armii Krajowej

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
działania zbrojne podziemia antykomunistycznego w Polsce

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Kazimierz Świrski (ur. 15 kwietnia 1926 w Stołpcach[1], zm. 4 września 1998[2][3] w Świebodzinie) – polski partyzant, żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, dowódca świebodzińskiej Podziemnej Armii Krajowej[4], działającej zbrojnie w latach 1946–1947. W ramach konspiracji pracował w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, z którego wykradał dokumenty i informacje dotyczące przyszłych aresztowań. Odpowiadał również za plan ataku na wyżej wymieniony urząd, mający na celu oswobodzenie przetrzymywanych tam więźniów politycznych.

Do Podziemnej Armii Krajowej oprócz Świrskiego należało 5 osób. Do jej głównych zadań należało gromadzenie broni, infiltracja państwowych służb oraz rekrutowanie nowych członków. Podobnie jak inne tego typu organizacje członkowie przygotowywali się na przewidywaną wojnę między krajami zachodnimi, a blokiem wschodnim[3][4].

Na skutek donosu złożonego przez sekretarkę UB operacja nie została zrealizowana, a zdekonspirowany dowódca, wraz z trzema innymi osobami, został aresztowany i skazany na podwójną karę śmierci, która pół roku później została zmieniona na dożywocie. Wyszedł na wolność po spędzeniu 15 lat w więzieniach UB, gdzie znęcano się nad nim fizycznie i psychicznie[5].

Ulica Zachodnia 2 w Świebodzinie. W latach 1945–1950 znajdowała się tam siedziba Powiatowego UB

W roku 1994 Świrski został w pełni zrehabilitowany, odzyskał stopień oficerski oraz otrzymał awans na porucznika[3].

10 listopada 1994 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz działalność społeczną w organizacjach kombatanckich[6].

Został pochowany na cmentarzu w Świebodzinie[3].

9 listopada 2019 roku został upamiętniony w ramach corocznego Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie[7][8][9].

Postać Świrskiego przedstawiona została w programie „Rodziny Wyklętych mają głos” kanału TVP Historia[10].

Przypisy