W dzisiejszym świecie Kazimierz Piotrowski (ur. 1940) stał się tematem o dużym znaczeniu i dyskusji w różnych obszarach. Od polityki po kulturę popularną, Kazimierz Piotrowski (ur. 1940) przykuł uwagę wielu ludzi i wywołał bezprecedensową debatę. Jego wpływ był odczuwalny wszędzie, prowokując do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W tym artykule zbadamy wiele aspektów i wymiarów Kazimierz Piotrowski (ur. 1940), analizując jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i oferując wyjątkową perspektywę na to zjawisko.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
polski elektronik, alpinista i grotołaz |
Alma Mater | |
Odznaczenia | |
![]() |
Kazimierz Piotrowski (ur. 2 lutego 1940 w Wolbromiu) – polski elektronik, specjalista sprzętu komputerowego, alpinista i grotołaz.
Maturę uzyskał w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze w 1957. Studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1964[1]. Pracę dyplomową wykonał we wrocławskich zakładach ELWRO, gdzie rozpoczął pracę zawodową[2][3]. W 1974 przeniósł się do Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów we Wrocławiu, a w 1984 do wrocławskiego oddziału Instytutu Łączności[4]. Od 1988 pracował w prywatnych przedsiębiorstwach elektronicznych i komputerowych. Zajmuje się systemami automatyzacji i projektowaniem sprzętu komputerowego[5].
Jest członkiem i uczestnikiem wypraw jaskiniowych Sekcji Grotołazów Wrocław od 1962[6][7]. Był członkiem zwyczajnym wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego[8].
W 1968 wziął udział w wyprawie do jaskiń Kaukazu Zachodniego. Zdobył wtedy szczyt Elbrusa (5642 m)[9].
Na przełomie grudnia 1968 i stycznia 1969 uczestniczył w wyprawie kierowanej przez Bernarda Uchmańskiego na dno Jaskini Śnieżnej. Wyprawa dokonała wspinaczkowego wyjścia od Syfonu Dominiki do otworu Jaskini Śnieżnej. Był to ówczesny rekord świata (640 m pomiędzy dnem a otworem wejściowym jaskini) we wspinaczce jaskiniowej bez korzystania z lin i drabinek[10]. Członkami wyprawy byli także Roman Galar, Jerzy Masełko, Andrzej Ostromęcki, Norbert Pospieszny i Marek Trzeciakowski[11][12]. Wszyscy zostali odznaczeni Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
W lipcu 1969 razem z Janem Juszkiewiczem i Antonim Sidorowiczem przeszedł główną grań Tatr Wysokich.
W 1970 uczestniczył w wyprawie wrocławskiej Sekcji Grotołazów do Jaskini Nazarowskiej w zachodniej części Kaukazu, która w tym czasie była najgłębszą jaskinią ZSSR. Wyprawa osiągnęła poziom około -500 m w warunkach zalewania jaskini przez wodę. Wyprawa miała także aspekt badawczy, jej kierownikiem naukowym był Marian Pulina[13].
W 1971 wziął udział w wyprawie w Hindukusz. Razem z Kazimierzem Głazkiem zdobył szczyty Aspe Syah (6350 m) i Sakhe Kalan (5880 m)[14][15]. Aspe Syah („Czarny Koń”) wznosi się na bocznej grani Noszaka (7492 m)[16]. Wejście na Aspe Syah zostało określone jako „wyróżniające się największym nagromadzeniem trudności z wszystkich wielkich dróg przebytych przez Polaków w Hindukuszu Wysokim”[17].
W 1972 uczestniczył w wyprawie do jaskini Anou Boussouli w rejonie Atlasu Telskiego, w masywie Djurdjura, w Algierii. Jaskinia ta była wtedy najgłębszą jaskinią Afryki (-505 m). Wyprawa dokonała przejścia do dna, co było trzecim przejściem tej jaskini[18].
Uprawiał narciarstwo zjazdowe[19].