Kazimierz Polański

W dzisiejszym świecie Kazimierz Polański zyskał duże znaczenie w społeczeństwie. Jego wpływ rozszerzył się na różne obszary, wywołując dyskusje, debaty i refleksje na temat jego znaczenia i konsekwencji. Od sfery politycznej po kulturową, Kazimierz Polański stał się tematem ogólnego zainteresowania, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Kazimierz Polański, analizując jego ewolucję w czasie i wpływ na codzienne życie ludzi. Dodatkowo zbadamy różne perspektywy istniejące wokół Kazimierz Polański, oferując pełny przegląd jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.

Kazimierz Polański
Data i miejsce urodzenia

6 kwietnia 1929
Brzozdowce

Data i miejsce śmierci

7 lutego 2009
Katowice

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: filologia słowiańska, językoznawstwo angielskie, językoznawstwo ogólne
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Profesura

1973

Polska Akademia Nauk / Umiejętności
Status PAN

członek rzeczywisty

Status PAU

członek rzeczywisty

Doktor honoris causa
Uniwersytet Opolski2003
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie2004
Uniwersytet Śląski w Katowicach2008
Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Kazimierz Czesław Polański (ur. 6 kwietnia 1929 w Brzozdowcach, woj. lwowskie, zm. 7 lutego 2009 w Katowicach) – polski lingwista (językoznawca ogólny, slawista, anglista), profesor zwyczajny nauk humanistycznych, współtwórca polskiej teorii językoznawczej oraz współautor i redaktor fundamentalnych prac językoznawczych, m.in. Encyklopedii językoznawstwa ogólnego, Słownika syntaktyczno-generatywnego czasowników polskich. Łącznie był autorem 150 publikacji naukowych, w tym 11 książek.

Grób prof. Kazimierza Polańskiego na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach

Życiorys

Starszy brat Edwarda[1][2]. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (od 1998) i Polskiej Akademii Umiejętności (od 1993), doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (2003)[3], Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie[4][5] (2004) oraz Uniwersytetu Śląskiego (2008)[6], honorowy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek prezydium i przewodniczący Komitetu Językoznawstwa PAN, członek Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych przy Prezesie Rady Ministrów, polski delegat do Permanent International Committee of Linguists. Redaktor czasopism „Linguistica Silesiana” oraz „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego” (od 1974).

Publikacje

  • Morfologia zapożyczeń niemieckich w języku połabskim (1962) – doktorat
  • Słownik etymologiczny języka Drzewian połabskich (1962–1964)
  • Składnia zdania złożonego w języku górnołużyckim (1967) – habilitacja
  • Słownik terminologii językoznawczej
  • Encyklopedia języka polskiego
  • Encyklopedia językoznawstwa ogólnego[7]
  • Gramatyka języka połabskiego (pod redakcją Jana Okuniewskiego) wydanie elektroniczne[8]

Przypisy

Bibliografia