Poniższy artykuł poruszy temat Kazimierz Z. Poznański, który obecnie budzi duże zainteresowanie i dyskusję. Od dłuższego czasu Kazimierz Z. Poznański jest przedmiotem badań i analiz ekspertów w tej dziedzinie, a jego wpływ dociera do różnych sfer społeczeństwa. Przy tej okazji postaramy się dokładnie przeanalizować najważniejsze aspekty Kazimierz Z. Poznański, a także zająć się różnymi perspektywami, które pozwolą nam zrozumieć jego znaczenie i wpływ. Celem szczegółowej i rygorystycznej analizy jest przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Kazimierz Z. Poznański, aby zapewnić czytelnikowi szerokie i pełne zrozumienie tego tematu.
![]() Kazimierz Poznański | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
Kazimierz Z. Poznański (ur. 27 lutego 1946[1] w Brunszwiku w Niemczech[2]) – polski i amerykański ekonomista, pracownik naukowy i profesor Jackson School of International Studies Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z transformacją gospodarczą oraz z zakresu stosunków międzynarodowych.
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił także doktorat (1974). W latach 1969–1980 pracownik Instytutu Planowania. Od 1980 roku w USA początkowo jako stypendysta na Uniwersytecie Princeton, później wykładał na Uniwersytecie Cornella. Od 1987 roku pracuje na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Jest znany z publikacji krytycznych wobec przebiegu polskiej transformacji gospodarczej: książek Wielki przekręt: klęska reform Polski (2000) i Obłęd reform: wyprzedaż Polski (2001).
Jest także autorem wierszy i malarzem. Jego obrazy wystawiane były w galeriach w Chinach, Kanadzie, Polsce i USA[3][4].
Jest synem dziennikarzy i żołnierzy Armii Krajowej Stanisława i Ireny z Ostrihanskich. Jego żoną jest Joanna K. Górecka (ur. 1946)[5][6].