Kibera

Dziś stajemy przed niezwykle istotnym tematem, który zainteresował miliony ludzi na całym świecie. Kibera wywołał wielką debatę i niezliczone opinie i refleksje w różnych kontekstach i obszarach. Jest to temat, który stał się zasadniczym elementem dyskusji publicznej, zarówno w sferze politycznej, jak i kulturalnej. Dlatego tak istotne jest zgłębienie tego tematu, zbadanie jego implikacji i szczegółowej analizy jego znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie. W tym artykule staramy się rzucić światło na Kibera i zająć się różnymi perspektywami, które pozwalają nam zrozumieć jego znaczenie i wpływ na świat, w którym żyjemy.

Kibera

Kibera – dzielnica slumsów w Nairobi, w Kenii. Największa dzielnica biedy w Afryce Wschodniej i druga pod względem wielkości na kontynencie[1].

Dzielnica znajduje się ok. 7 km[2] na południowy zachód od centrum Nairobi, a jej szacowana powierzchnia to 2,5 km². Kibera ma ponad 800 tys. mieszkańców, w tym prawie połowę poniżej 15. roku życia. Szacuje się, że około 10% ludności Kibery jest zakażona wirusem HIV. Domy w dzielnicy mają ok. 15 m² ze średnią 5 mieszkańców na budynek. W Kiberze panują trudne warunki sanitarne.

Kibera jest podzielona na 14 wiosek, w skład których wchodzą między innymi: Kianda, Soweto, Gatwekera, Kisumu Ndogo, Lindi, Laini Saba, Siranga/Undugu, Makina i Mashimoni[3].

Historia

Słowo "Kibera" w języku nubijskim oznacza "dżunglę"[4]. Zalążek Kibery powstał w 1912, kiedy to władze kolonii brytyjskiej stworzyły osadę dla 600 nubijskich żołnierzy oddziału Kings African Rifles oraz ich rodzin[5].

Przypisy