Kicze

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Kicze i jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od jego wpływu w historii, poprzez jego dzisiejsze znaczenie, aż po jego projekcję w przyszłości, Kicze odegrał i odgrywa kluczową rolę w wielu obszarach. Idąc tym tropem, przeanalizujemy, w jaki sposób Kicze ukształtował i nadal wpływa na nasze życie, a także konsekwencje, jakie jego obecność ma w różnych obszarach. Stosując podejście multidyscyplinarne, zagłębimy się w tajniki Kicze i spróbujemy rozwikłać jego złożoność, aby lepiej zrozumieć jego miejsce w społeczeństwie.

Kicze
Quiché
Ilustracja
Dzień targowy w miasteczku Chichicastenango zamieszkanym przez Kicze
Populacja

>900 tys. (1990)

Miejsce zamieszkania

Gwatemala (środkowa i zachodnia część)

Język

kicze

Religia

katolicyzm

Grupa

Majowie

Kicze (Quiché) – grupa etniczna zamieszkująca tereny środkowej i zachodniej Gwatemali, odłam Majów. W 1990 ich liczebność wynosiła ok. 900 tysięcy. Posługują się językiem kicze z rodziny majańskiej. W czasach prekolumbijskich tworzyli rozwiniętą cywilizację, w XVI wieku podbici przez Hiszpanów.

Do tradycyjnych zajęć ludu Kicze zalicza się uprawa zbóż, chów zwierząt, a także garncarstwo i tkactwo. Kicze są w większości katolikami, częściowo zachowali jednak dawne wierzenia i obyczaje.

Zobacz też

Bibliografia