W tym artykule zbadamy wpływ Kijek do selfie na współczesne społeczeństwo. Od momentu pojawienia się Kijek do selfie przyciąga uwagę i zainteresowanie różnych sektorów, wywołując debaty i kontrowersje wokół jego przydatności i znaczenia. Zjawisko Kijek do selfie przeniknęło kluczowe aspekty naszego codziennego życia, zmieniając sposób, w jaki nawiązujemy relacje, konsumujemy informacje i rozumiemy otaczający nas świat. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne aspekty Kijek do selfie, aby zrozumieć jego wpływ na kulturę, politykę, technologię i relacje międzyludzkie. Poprzez krytyczne podejście spróbujemy rozszyfrować złożoność i niuanse charakteryzujące Kijek do selfie, aby rzucić światło na jego wpływ na współczesne społeczeństwo.
Kijek do selfie (ang. selfie stick) – rodzaj ręcznego statywu, monopodu, pomagającego w wykonywaniu zdjęć typu selfie. Jest to długi pręt, zwykle teleskopowy, którego jeden koniec trzyma się w ręce, a na drugim umieszcza się smartfon. Kijki często wyposażone są w dodatkowe opcje, takie jak Bluetooth[1].
Pierwsze urządzenie tego typu zostało opatentowane w USA w 1983 roku[2]. Na amerykańskim rynku są one sprzedawane co najmniej od 2011 roku[3]. Produkt ten pojawił się także na liście najlepszych wynalazków 2014 według magazynu Time[4]. W ostatnich latach[kiedy?] popularność urządzenia znacznie wzrosła, chociaż przez wielu uważane jest ono za przejaw narcyzmu[5].
Używanie kijków do selfie jest zakazane w wielu miejscach publicznych. W Anglii wprowadzono oficjalny zakaz wnoszenia ich na stadiony, ponieważ mogłyby zostać użyte jako niebezpieczne narzędzie. W Polsce także zalicza się je do przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych i nie przewiduje się możliwości wniesienia ich na stadion[6]. Również wiele dużych muzeów i galerii sztuki zakazuje robienia zdjęć za pomocą kijków do selfie z uwagi na to, że eksponaty mogłyby zostać uszkodzone[7]. Ponadto używanie urządzeń tego typu nie jest dozwolone na wielu innych imprezach publicznych, np. w Australii zakazano ich na koncertach[8]. W Korei Południowej sprzedaż kijków do selfie bez odpowiedniego pozwolenia jest nielegalna, ponieważ korzystają one z technologii Bluetooth, a takie urządzenia podlegają tam specjalnym regulacjom i muszą posiadać certyfikat[9][1].