Kijewskaja (stacja metra na linii Filowskaja)

Obecnie Kijewskaja (stacja metra na linii Filowskaja) to temat, który przyciąga uwagę wielu ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Kijewskaja (stacja metra na linii Filowskaja) zdołał wzbudzić duże zainteresowanie i debatę w różnych sektorach. Z biegiem lat Kijewskaja (stacja metra na linii Filowskaja) ewoluował i zyskał nowe wymiary, dzięki którym jest dziś aktualny. W tym artykule zbadamy różne aspekty Kijewskaja (stacja metra na linii Filowskaja), od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na współczesne społeczeństwo. Poprzez szczegółową analizę staramy się lepiej zrozumieć to zjawisko i zastanowić się nad jego znaczeniem w naszym codziennym życiu.

Kijewskaja
Киевская
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

20 marca 1937

Głębokość stacji

8.7 m


Filowskaja
Poprzednia stacja

Studenczeskaja (Студенческая)
Wystawocznaja (Выставочная)

Następna stacja

Smolenskaja (Смоленская)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kijewskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kijewskaja”
Ziemia55°44′35,88″N 37°33′55,54″E/55,743300 37,565428

Kijewskaja (ros. КиевскаяKijowska) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 057). Na stacji istnieje możliwość przejścia na stację Kijewskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i na stację o tej samej nazwie linii okrężnej. Nazwa stacji pochodzi od dworca Kijowskiego, a położona jest w rejonie Dorogomiłowo w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy. Wyjścia prowadzą na ulice Kijewskaja, Brjanskaja, Bereżkowskaja Nabereżnaja, Bolszaja Dorogomiłowskaja i dworzec Kijowski.

Historia

Stacja skonstruowana podczas drugiego etapu budowy metra w Moskwie na niewielkiej głębokości. W celu połączenia ze stacji Smolenskaja wybudowano most nad rzeką Moskwą, będący pierwszą taką konstrukcją w ZSRR. Zamknięta w 1953 z powodu otwarcia bliźniaczej stacji Kijewskaja na większej głębokości. Po 5 latach stację ponownie otwarto jako fragment nowej linii, za stacją wychodzącą na powierzchnię.

Konstrukcja i wystrój

Stacja jest jednokomorowa z jednym peronem. Kolumny pokryto niebieskim i żółtym marmurem. Podłogi wyłożono szarym i różowy granitem w kształcie ukraińskiego ornamentu. Ściany nad torami obłożono jasnymi, glazurowanymi płytkami ceramicznymi, a poniżej krawędzi peronu różowym granitem.

Bibliografia

Linki zewnętrzne