Kościół św. Mikołaja w Sławkowie

Wygląd przypnij ukryj Kościół św. Mikołaja
w Sławkowie
1246/81 z dnia 3.07.1981 r.
kościół dekanalny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Sławków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie

Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie SławkowaMapa konturowa Sławkowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołajaw Sławkowie”Kościół św. Mikołaja w SławkowieKościół św. Mikołaja
w Sławkowie
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołajaw Sławkowie”Kościół św. Mikołaja w SławkowieKościół św. Mikołaja
w Sławkowie
Położenie na mapie województwa śląskiegoMapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołajaw Sławkowie”Kościół św. Mikołaja w SławkowieKościół św. Mikołaja
w Sławkowie
Położenie na mapie powiatu będzińskiegoMapa konturowa powiatu będzińskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołajaw Sławkowie”Kościół św. Mikołaja w SławkowieKościół św. Mikołaja
w Sławkowie
Ziemia50°17′56″N 19°23′31″E/50,298889 19,391944

Kościół św. Mikołaja, zwany potocznie kościołem sławkowskim – jeden z zabytków miasta Sławkowa (województwo śląskie), kościół dekanalny.

Historia

Data powstania kościoła, wiązana z fundacją bpa krakowskiego Pełki (1204), obecnie odrzucana, dotyczy być może wcześniejszego kościoła. Obecny kościół został zbudowany między latami 1255-1265 w stylu przejściowym między romańskim a gotyckim. Fundatorem kościoła przypuszczalnie był biskup Jan Prandota, co potwierdzają też nawiązania prezbiterium kościoła do świątyń zakonu dominikanów. Z tego okresu zachowało się ceglane prezbiterium. Na tylnej fasadzie znajdują się ozdobne pasy z cegieł a w górnej części ściany cegły ułożone są na ukos, tworząc fryz arkadowy. Fryz znajdujący się na prezbiterium jest bardzo podobny do fryzu na romańskim kościele Dominikanów w Sandomierzu. Prezbiterium zamyka pojedyncza, prosta ściana, co było charakterystyczne dla gotyckich świątyń wznoszonych przez zakony żebracze: franciszkanów i dominikanów.

Architektura

W środku prezbiterium znajduje się sklepienie krzyżowo-żebrowe. Malowidła ścienne znajdujące się w nawie głównej pozwalają na datowanie jej na 1 połowę XIV wieku.

Spośród zabytków sepulkarnych uwagę zwraca:

Galeria


Przyroda

Kościół w Sławkowie
kod: PLH240048
specjalny obszar ochrony siedlisk
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Kościół św. Mikołaja w Sławkowie

Powierzchnia

1,45 ha

Na strychu kościoła znajduje się największa w Polsce (licząca ok. 500 sztuk) kolonia rozrodcza nocka orzęsionego. Zlokalizowany tam został specjalny obszar ochrony siedlisk sieci Natura 2000 "Kościół w Sławkowie". Obszar obejmuje powierzchnię 1,45 ha. Teren wyznaczony został w celu zabezpieczenia populacji zagrożonego wymarciem nocka orzęsionego Myotis emarginatus.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024  .
  2. a b PiotrP. Pajor PiotrP., Kościół parafiany w Sławkowie – zapomniana fundacja biskupa Prandoty? Działalność fundacyjna biskupów krakowskich, red. M. Walczak, Kraków 2016   (ang.).
  3. M. Kornecki, Z dziejów sztuki i kultury materialnej, w: F. Kiryk (red.), Dzieje Sławkowa, Kraków 2001, s. 579-580, 581.
  4. a b c d Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2023 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Kościół w Sławkowie (PLH240048) (Dz.U. z 2023 r. poz. 1878)
  5. a b NATURA 2000 - STANDARD DATA FORM: PLH240048 , natura2000.eea.europa.eu  .
  6. K. Sachanowicz: Największa w Polsce kolonia nietoperzy – nocków orzęsionych – na strychu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Mikołaja w Sławkowie. . .

Bibliografia

Zabytki Sławkowa

Obiekty sakralne
Obiekty zniszczone i nieistniejące