Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie

Dzisiaj porozmawiamy o Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie. Temat ten ma ogromne znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, ponieważ wywołał wielką debatę i kontrowersje w różnych sektorach. Ważne jest, aby zrozumieć różne aspekty otaczające Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie, od jego powstania do dzisiejszego wpływu. W tym artykule omówimy różne perspektywy i opinie na temat Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie, mając na celu przedstawienie kompleksowego i zrównoważonego spojrzenia na ten temat. Mamy nadzieję, że ta analiza pomoże rzucić światło na Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie i zapewnić lepsze zrozumienie jego znaczenia w bieżącym kontekście.

Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
Zabytek: nr rej. 445 z dnia 17.03.1978[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kutno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława BM

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa Męczennika

Położenie na mapie Kutna
Mapa konturowa Kutna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu kutnowskiego
Mapa konturowa powiatu kutnowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia52°13′17,03″N 19°21′56,05″E/52,221397 19,365569

Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennikarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kutno – św. Michała Archanioła diecezji łowickiej. Znajduje się w dzielnicy Łąkoszyn.

Obecna murowana, neogotycka, bazylikowa świątynia została wybudowana w latach 1909 - 1911 według projektu architekta Strzeżysława Bowbelskiego. W dniu 19 października 1912 roku została konsekrowana przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza. Na uwagę zasługuje chór muzyczny podparty dwoma filarami, które pod nim tworzą kruchtę arkadowo otwartą do wnętrza kościoła. Po prawej stronie w bryłę świątyni wtopiona jest wieża nakryta dachem w kształcie ostrosłupa. Budowla posiada cztery ołtarze, z których główny poświęcony jest św. Stanisławowi Szczepanowskiemu, Biskupowi i Męczennikowi[2].

Przypisy