Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w Krakowie

Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w Krakowie to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Od wpływu na dzisiejsze społeczeństwo po znaczenie historyczne, Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w Krakowie wywołał pełne pasji dyskusje i debaty zarówno wśród ekspertów, jak i fanów. Dzięki szerokiemu wachlarzowi punktów widzenia i opinii, Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w Krakowie to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w Krakowie, odnosząc się do jego wpływu w dzisiejszym świecie i jego znaczenia w różnych kontekstach.

Kościół św. Teresy od Jezusa
i św. Jana od Krzyża
Zabytek: nr rej. A-25 z 2 maja 1974[1]
kościół konwentualny karmelitanek bosych
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Kopernika 44

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża

Wezwanie

św. Teresy od Jezusa
i św. Jana od Krzyża

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Teresy od Jezusai św. Jana od Krzyża”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Teresy od Jezusai św. Jana od Krzyża”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Teresy od Jezusai św. Jana od Krzyża”
Ziemia50°03′49,4″N 19°57′10,0″E/50,063722 19,952778

Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny oraz konwentualny karmelitanek bosych znajdujący się w Krakowie, w dzielnicy II Grzegórzki przy ul. Mikołaja Kopernika 44, na Wesołej.

Zbudowany został w latach 1720–1730 z fundacji kanclerza Jana Szembeka, konsekracji nowej świątyni dokonał w 1730 biskup warmiński Krzysztof Jan Szembek, brat fundatora. W drugiej połowie XVIII w. przeniosły się tutaj z domu zakonnego przy kościele św. Marcina karmelitanki.

Kościół zbudowany jest w stylu barokowym, na planie krzyża greckiego. Skromną fasadę z pilastrami zdobi portal. Przed kościołem wznosi się kolumna marmurowa z 1668. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Teresy z Avili ofiarowany przez fundatora.

Z kościołem związana jest historia zakonnicy Barbary Ubryk, która po dziwnych zachowaniach, śmiechu na głos w kościele, trwających wiele godzin spowiedziach i napadach egzaltowanej pobożności została zamurowana w celi, w której w nieludzkich warunkach więziona była 21 lat (od 1848 do 1869). Wieść o tym wywołała skandal i rozruchy przeciwko duchowieństwu[2].

Wnętrze kościoła

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 stycznia 2025.
  2. Ludwik Stomma, Skandale polskie. Warszawa 2008, s.89-90, 95.

Bibliografia