Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie

W dzisiejszym świecie Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie to temat, który przyciągnął uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie we współczesnym społeczeństwie, wpływ na kulturę popularną czy wpływ na historię, Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie stał się tematem ogólnego zainteresowania. Od lat jest przedmiotem debat, analiz i dyskusji we wszystkich obszarach, od polityki po naukę. W tym artykule zbadamy różne aspekty Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie i jego rolę w dzisiejszym świecie, oferując kompleksowy obraz jego znaczenia i znaczenia dzisiaj.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie
Zabytek: nr rej. 223 z dnia 25.02.1957 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie

Wezwanie

Matki Bożej Różańcowej

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szczecinie”
Ziemia53°24′36,5″N 14°29′42,0″E/53,410139 14,495000

Kościół Matki Bożej Różańcowej – położony jest w najstarszej części szczecińskiego osiedla Gumieńce przy ul. Lwowskiej. Kościół powstał w końcu XV w. jako budowla salowa, bez wieży i bez wydzielonego architektonicznie prezbiterium. Pod koniec XVI w. kościół otrzymał kolebkowe sklepienie z lunetami. W 1800 r. do kościoła została dobudowana szachulcowa wieża, wzmocniono również mury świątyni dobudowując przypory oraz przemurowano otwory okienne.

Generalny remont kościoła rozpoczęto w 1979 r. W trakcie szeroko zakrojonych prac odnowiono wnętrze, dobudowano zakrystię, kruchtę przy wieży oraz salki katechetyczne.

Obecnie w bryle kościoła możemy dostrzec elementy gotyckie (korpus nawowy), renesansowe (sklepienie) i neoklasycystyczne (wieża). Kościół otaczają liczne dobudówki.

Z wyposażenia zachował się barokowy ołtarz główny z XVIII w. oraz neogotycka chrzcielnica i dzwon z 1708 r.

Przed kościołem, na cokole będącym niegdyś pomnikiem poległych w czasie I wojny światowej, umieszczono figurę Chrystusa.

Galeria

Przypisy

Bibliografia