Komórka organizacyjna

W dzisiejszym świecie Komórka organizacyjna stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, środowisko czy kulturę, Komórka organizacyjna to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Przez lata było ono przedmiotem debat, badań i analiz z różnych perspektyw, co doprowadziło do niezliczonych opinii, teorii i odkryć. W tym artykule zagłębimy się w Komórka organizacyjna i zbadamy jego różne aspekty, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Komórka organizacyjna – zespół stanowisk pracy znajdujących się pod wspólnym, jednolitym kierownictwem, realizujących podobne funkcje.

Klasyfikuje się je ze względu na rolę, to jest sposób przyczyniania się do osiągania celów organizacji. W tym kontekście komórki organizacyjne dzieli się na:

  • liniowe – bezpośrednio realizują misję i cele organizacji, a stanowiska pracy znajdują się tu na bezpośredniej linii podporządkowania (np. wydział produkcji, dział sprzedaży);
  • sztabowe – pełnią funkcje analityczne i doradcze w stosunku do komórek liniowych;
  • pomocnicze – to takie, które umożliwiają działanie zarówno komórkom liniowym, jak i sztabowym, zapewniając im niezbędne materialne i ludzkie środki.

W zależności od rodzaju prowadzonej przez organizację działalności, poszczególne komórki mają charakter liniowy, sztabowy lub pomocniczy, na przykład w banku komórki finansowe z zalicza się do liniowych, podczas gdy w przedsiębiorstwie do sztabowych, a w armii do komórek pomocniczych.

Osoba kierująca daną komórką organizacyjną ma stanowisko dyrektora lub kierownika.

Zespół komórek organizacyjnych realizujących określoną funkcję podstawową i podporządkowanych jednemu z członków kierownictwa naczelnego określa się mianem pionu organizacyjnego (np. pion produkcyjny, marketingowy, pion ekonomiczno-finansowy). Inna typologia dzieli komórki organizacyjne ze względu na miejsce w strukturze organizacji i wyróżnia między innymi: komórki niższych szczebli (sekcje, zespoły, pracownie, brygady) i komórki nadrzędne (działy, wydziały, ośrodki).

Przypisy

  1. a b c d e f Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, Podstawy Zarządzania. Teoria i ćwiczenia.

Bibliografia