Komisarz ludowy

W dzisiejszym świecie Komisarz ludowy stał się bardzo istotnym tematem. Zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej, Komisarz ludowy przykuł uwagę szerokiego spektrum osób i organizacji. Jego wpływ był odczuwalny w wielu obszarach, od polityki po technologię, kulturę i społeczeństwo w ogóle. W tym artykule zagłębimy się w analizę Komisarz ludowy, badając jego różne aspekty i badając jego wpływ w różnych kontekstach. Od swoich początków do obecnej sytuacji Komisarz ludowy wzbudził duże zainteresowanie i wzbudził ważne refleksje, które zasługują na głębsze omówienie.

Komisarz ludowy (ros. Народный комиссарakronim narkom) – określenie funkcji ministra w RFSRR i ZSRR w latach 1917–1946, osoby kierującej komisariatem ludowym, odpowiednikiem ministerstwa. Określenie „minister” zostało usunięte przez bolszewików po przejęciu władzy jako burżuazyjne.

W ZSRR było to również do 1946 określenie ministrów rządów republikańskich w republikach związkowych ZSRR np. komisarz ludowy bezpieczeństwa państwowego ZSRR i komisarz ludowy bezpieczeństwa państwowego np. Uzbeckiej SRR.

Rada Ministrów (rząd związkowy, czy republikański) nosiła w związku z powyższym w latach 1917–1946 nazwę Rady Komisarzy Ludowych (ros. Совет народных комиссаров, akronim Sownarkom)

Bibliografia, linki

Zobacz też