Konrad z Parzham

W tym artykule poruszony zostanie temat Konrad z Parzham, który był przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Konrad z Parzham to istotny temat, który przykuł uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego wpływ na obecne społeczeństwo. Przez lata Konrad z Parzham wywołał sprzeczne opinie i był przedmiotem badań i studiów, które miały na celu pełne zrozumienie jego implikacji. W tym artykule przeanalizujemy kontekst historyczny, różne perspektywy i możliwe rozwiązania lub zalecenia dotyczące Konrad z Parzham, w celu zapewnienia pełnego i wzbogacającego przeglądu tego tematu.

Święty
Konrad z Parzham OFMCap.
Johann Birndorfer
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1818
Parzham (dzis. dzielnica Bad Griesbach im Rottal)

Data i miejsce śmierci

21 kwietnia 1894
Altötting

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1930
Rzym
przez Pius XI

Kanonizacja

1934
Rzym
przez Pius XI

Wspomnienie

21 kwietnia

Konrad z Parzham, właśc. Jan Birndorfer (ur. 12 grudnia 1818 w Parzham w Bawarii, zm. 21 kwietnia 1894 w Altötting) – bawarski kapucyn (OFMCap.), święty Kościoła katolickiego.

Rodzinny dom brata Konrada

Jan urodził się w Bawarii, w wielodzietnej rodzinie, został osierocony w wieku 16 lat. Z uwagi na swoją pobożność od najmłodszych lat, zwano go Bratem modlitwą. Młodość spędził na rodzinnej farmie.

W 1849 roku wstąpił do klasztoru kapucynów w Altötting, sąsiadującego z sanktuarium maryjnym pw. św. Anny, gdzie jako brat przyjął imię Konrad.

W klasztorze, jako furtian, Konrad spędził prawie całe swoje życie na posłudze pielgrzymom, biednym i żebrakom, którzy prosili o radę lub kawałek chleba. Brat Konrad, z natury cichy i spokojny dał się poznać, jako życzliwy i cierpliwy, niosący pomoc wszystkim potrzebującym, znajdując zawsze czas na modlitwę, w której polecał Bogu wszystkie codziennie napotkane osoby.

Zmarł w klasztorze w wieku 76 lat.

Został beatyfikowany w 1930 przez Piusa XI i kanonizowany przez tegoż 20 maja 1934[1].

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 21 kwietnia.

Zobacz też

Przypisy

  1. Kronika. Z Watykanu. „Rycerz Niepokalanej”. Nr 7, s. 216, 1934. 

Bibliografia