Korneliusz Pacuda to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w społeczeństwie, czy wpływ na życie codzienne, Korneliusz Pacuda zajął centralne miejsce w bieżących rozmowach i debatach. Od momentu pojawienia się Korneliusz Pacuda budzi ciekawość i kontrowersje, co czyni go fascynującym tematem do eksploracji i dyskusji. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty Korneliusz Pacuda, od jego powstania po wpływ na dzisiejszy świat, w celu rzucenia światła na ten temat i zapewnienia głębszego zrozumienia jego znaczenia.
Korneliusz Piotr Pacuda (ur. 16 września 1943 w Warszawie) – polski dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country. Twórca klubów bigbitowych przy Rozgłośni Harcerskiej w 1962 i Big Beat Clubu na SGPiS. Był zastępcą redaktora naczelnego Magazynu Muzycznego (do 1988) i odpowiedzialnym za repertuar wytwórni Wifon. Tamże producent składanek Clementine (1978)[1] i 11 Ton (1982)[2].
Inicjator powołania Stowarzyszenia Muzyki Country (1981), jego kilkukrotny prezes i prezes honorowy. Twórca w 1982 i od początku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country w Mrągowie, zwanego popularnie Piknikiem Country, a także innych tego typu imprez.
Jest autorem kilku tysięcy audycji radiowych. Prowadził audycje w Programie 1 PR (Czy jest miejsce na country w Polsce?, Korek bez korka), Programie 3 PR (Naśladownictwo dozwolone, W Tonacji Trójki, Niedzielna Szkółka Muzyczna, Wszystkie drogi prowadzą do Nashville[3], Gitara, banjo i... country) i Radiu Katowice (Moja muzyka – country).
16 grudnia 2011 wrócił do Programu 1 PR. Prowadzi audycję Z Jedynką w drodze co drugi piątek od 00:05 do 03:00.
W Programie 2 Polskiego Radia od 2017 we wtorki prowadzi audycję Swingująca szafa.
Prowadził programy telewizyjne z wyróżnikiem country: Country Ameryka (z Pawłem Karpińskim), Country Club (z Laco Adamíkiem) i Country Rodeo (z Waldemarem Strońskim). Reżyserował kilka dokumentalnych filmów muzycznych (m.in. Jarmark w Nashville) i widowisk (m.in. na Pikniku Country w Mrągowie).
Pisze artykuły o tematyce muzycznej m.in. Galopem przez country and western (z Piotrem Zeydler-Zborowskim, „Jazz” 1968). Jest też autorem:
Otrzymał tytuł „Najlepszy Prezenter Muzyki Country poza USA” – przyznany przez Country Music Association w Nashville (2000), jest honorowym obywatelem stanu Tennessee, Mrągowa i Leska, prezesem honorowym Stowarzyszenia Muzyki Country oraz członkiem honorowym klubu Rotary RC Polanica-Zdrój[9].Podczas 42. Pikniku Country & Folk w Mrągowie 29 lipca 2023, z okazji 80. rocznicy jego urodzin, odbyło się multimedialne widowisko, stanowiące benefis "Korka" pt. „Dwudziestka do setki”. Urodzinowy koncert rozpoczął dyrektor Programu I Polskiego Radia Marcin Kusy, wręczając jubilatowi Złotą Płytę za całokształt pracy dziennikarskiej i twórczej[10].
Bez powodzenia kandydował w 2004 do Parlamentu Europejskiego z listy Inicjatywy dla Polski (był członkiem tej partii) oraz w 2006 do rady m.st. Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej.