Krystyna Stankiewicz

W tym artykule zbadamy wpływ Krystyna Stankiewicz na nasze obecne społeczeństwo. Od powstania do ewolucji Krystyna Stankiewicz odegrał kluczową rolę w różnych aspektach naszego codziennego życia. Na przestrzeni dziejów Krystyna Stankiewicz był źródłem debaty i zainteresowania, rozbudzając pasje i generując refleksje na temat jego wpływu w różnych obszarach. W tym artykule przeanalizujemy znaczenie Krystyna Stankiewicz dzisiaj i sposób, w jaki ukształtował on nasze postrzeganie, zachowania i decyzje. Ponadto zbadamy różne perspektywy dotyczące Krystyna Stankiewicz, przedstawiając wszechstronną i krytyczną wizję, która zachęca do refleksji i głębokiej analizy jego roli w naszym społeczeństwie.

Krystyna Stankiewicz
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1941
Dolina, Ukraina

Data i miejsce śmierci

29 października 2009
Opole

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 1964

Zespół artystyczny
Teatr Bagatela

Krystyna Stankiewicz (ur. 1 kwietnia 1941 w Dolinie, zm. 29 października 2009, pochowana w Opolu) – aktorka Teatru Bagatela w Krakowie.

Życiorys

W 1965 ukończyła studia PWST w Krakowie pod kierunkiem Zygmunta Hübnera (początkowo przyjęta na studia lalkarskie, w trakcie nauki przesunięta na Wydział Aktorski). Pracowała w teatrach dramatycznych w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach i Krakowie, a od 1970 w teatrze Bagatela (wówczas Teatr Rozmaitości). Zagrała około 100 ról m.in. Jagnę w Chłopach, Laodamię w Protesilasie i Laodamii Wyspiańskiego, Krasawicę w Bolesławie Śmiałym, Dianę w Fantazym, Podstolinę w Fircyku w zalotach, Anusię w Panu Jowialskim, Mańkę w Królowej Przedmieścia Krumłowskiego, Horodniczankę w Rewizorze, tytułową Elektrę w sztuce Goreckiego, Heloizę w Abelardzie i Heloizie. Występowała w repertuarze muzycznym i kabaretowym (kabaret Boya wina). Związana była z Teatrem Piosenki francuskiej.

Filmografia

Bibliografia

Linki zewnętrzne