Krzysztof Jaryczewski

Wygląd przypnij ukryj Krzysztof Jaryczewski
Ilustracja
Krzysztof Jaryczewski, występ zespołu Jary Oddział Zamknięty, Sopot Top of The Top Festival (2022)
Pseudonim

Jary

Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1960
Warszawa, Polska

Instrumenty

gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa, harmonijka ustna, instrumenty perkusyjne

Gatunki

rock, pop-rock, pop, blues, blues rock

Zawód

wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów

Zespoły
Tani Hotel (1977–1978)
Oddział Zamknięty (1979–1985)
Coś za (1989)
Jary Band (1991–2013)
Exces (2009)
Jary Oddział Zamknięty (od 2013)
Strona internetowa

Krzysztof Jaryczewski ps. Jary (ur. 21 lutego 1960 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów, współzałożyciel i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty. Lider i frontman formacji Jary Oddział Zamknięty stanowiącej jego osobną kontynuację.

Życiorys

Urodził się w Warszawie, gdzie również się wychowywał z dwójką starszych braci – Andrzejem i Zbigniewem. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku szesnastu lat. Wówczas jego bracia grali zarobkowo w różnych grupach muzycznych. Początkowo grał w duecie gitarowym ze swoim szkolnym kolegą. Brał również udział w tzw. mszach beatowych, udzielając się w kościele na warszawskim Mokotowie

W latach 19771978 występował jako basista bluesowego zespołu Tani Hotel – do grupy trafił mając siedemnaście lat.

W 1979 roku wraz z perkusistą Taniego Hotelu – Jarosławem Szlagowskim rozpoczął poszukiwania muzyków do nowego zespołu występującego zarobkowo na studniówkach. Do zespołu dołączył Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, który następnie do grupy zwerbował basistę Pawła Mścisławskiego. Grupa rozpoczęła tworzenie własnego materiału i przyjęła nazwę Oddział Zamknięty. W zespole Jaryczewski pełnił rolę wokalisty, a także gitarzysty rytmicznego do momentu pojawienia się w zespole Jacka Tomaszewskiego, a następnie Włodzimierza Kani. Jako wokalista, nagrał z Oddziałem Zamkniętym dwa albumy.

Krzysztof Jaryczewski w latach 80. na scenie Rock Galicji

Na początku 1985 roku jego karierę w Oddziale Zamkniętym przerwała choroba spowodowana nadużywaniem narkotyków i alkoholu. Muzyk doznał paraliżu strun głosowych, na skutek czego stracił głos na kilka lat. Opuścił zespół u szczytu popularności. W trakcie problemów z głosem stopniowo powracał do gry na instrumencie. Zajmował się również komponowaniem. Wielokrotnie namawiany przez Wojciecha Łuczaj-Pogorzelskiego nie zdecydował się na powrót do zespołu w 1986 roku w roli gitarzysty. Dostał również propozycję dołączenia jako basista do grupy muzyków towarzyszących Martynie Jakubowicz, jednak z niej nie skorzystał. W 1988 roku współtworzył z Piotrem Ożerskim i Jerzym Wawrzyniakiem zespół Coś za. Pisał również teksty piosenek Wojciechowi Bruślikowi (1988), Wandzie Kwietniewskiej (1989) i zespołowi Syndia (1990).

W 1990 wystąpił jako artysta solowy na KFPP w Opolu. Rok później, w 1991 nagrał i wydał na kasecie MC solowy album pt. Ogniste miecze wcielony w dyskografię grupy Jary Band. Do nagrania albumu zaprosił m.in. Wojciecha Morawskiego i Jarosława Wajka. W 1994 napisał dwa teksty Markowi Sośnickiemu na płytę pt. Tamerlane. Pisał także zespołowi Azyl P. (1995), który w tamtym czasie rejestrował materiał demo.

W 1996 nagrał z grupą Jary Band (pod nazwą Jaryczewski Band) dwa utwory na składankę różnych wykonawców pt. Dekadencja. Wkrótce po jej wydaniu nastąpiła przerwa w działalności zespołu, co było spowodowane dalszym leczeniem Jaryczewskiego.

W 1999 wziął udział gościnnie w jubileuszowym koncercie Oddziału Zamkniętego z okazji 20-lecia. Podczas występu wykonał m.in. utwory "Obudź się" i "Świat rad". Ponadto w latach 1999-2000 współpracował z wieloma artystami, w tym z Arturem Gadowskim, Małgorzatą Fuks oraz zespołami Lady Pank, Axe, Tu i Teraz. We kwietniu 2004 wydał kolejny solowy album pt. Vinyl. Obok towarzyszącego zespołu Jary Band, na płycie znalazło się wielu gości, m.in.: Marek Surzyn, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Jarosław Szlagowski, Krzysztof Ścierański, Wojciech Konikiewicz, Pih i Chada. W jednym z utworów zaśpiewała Ewa Jaryczewska i bracia artysty.

W marcu 2009 roku ukazała się bluesowa płyta jego nowego zespołu Exces pod tytułem Ex. Na płycie znalazło się 12 utworów, a wśród nich m.in. nowa wersja przeboju Oddziału Zamkniętego Ten wasz świat.

W 2012 roku ukazała się płyta Trudno powiedzieć Jary Band, nagrana w składzie: Andrzej Potęga (gitara basowa, śpiew), Marek Tymkoff (gitara, śpiew), Witek Albiński (perkusja). W 2013 roku zespół przekształcił się w projekt o nazwie Jary Oddział Zamknięty (początkowo działający pod nazwami: Jaryczewski OZ, Jary OZ). Przekształcenie zespołu miało miejsce po dołączeniu do grupy Zbigniewa Bieniaka i Krzysztofa Zawadki – dwóch byłych członków Oddziału Zamkniętego.

Krzysztof Jaryczewski, 2013

W pierwszym składzie zespołu Jary Oddział Zamknięty znaleźli się: Zbyszek Bieniak, Krzysztof Zawadka, Andrzej Potęga i Michał Kłopocki. Debiutancki album formacji zatytułowany Jary OZ – Krzysztof Jaryczewski ukazał się w 2016 roku. 10 listopada 2016 roku muzyk zgłosił wniosek do Urzędu Patentowego RP o rejestrację znaków towarowych "Oddział Zamknięty" i "Jary Oddział Zamknięty". Wnioski ujawniono 28 listopada 2016. Artysta w jednym z wywiadów wyznał, że grupa Jary Oddział Zamknięty jest dla niego kontynuacją "pierwszego Oddziału Zamkniętego", ponieważ w zespole są dwaj muzycy dawnego składu, co było powodem by grać pod taką nazwą. W rozmowie tej muzyk wykluczył możliwość zejścia się z Oddziałem Zamkniętym. Działania Krzysztofa Jaryczewskiego zapoczątkowały spór sądowy z Wojciechem Łuczaj-Pogorzelskim o autorstwo do nazwy zespołu i niektórych utworów. Od września 2018 do kwietnia 2019 był jednym z jurorów nowego talent-show telewizji PolsatŚpiewajmy razem. All Together Now. Pod koniec 2018 roku muzyk został zaproszony do nagrania kolędy Przybieżeli do Betlejem w aranżacji zespołu Kombi Łosowski. Wystąpił również w teledysku sygnowanym szyldem Kombi i Przyjaciele. W kolejnych latach, 2018–2021 regularnie wydawał single z grupą Jary Oddział Zamknięty. W 2021 wydał z nią drugą płytę pt. Lilaróż.

Na scenie w ramach koncertu "Pokolenia Wolnosci", 2023

W 2023 wystąpił wspólnie z córką Mają Laurą w ramach koncertu "Wielka Gala – Od Opola do Opola" podczas 60. KFPP w Opolu. W tym samym roku z zespołem Jary Oddział Zamknięty wydał singiel pt. "Gul Gul" zapowiadający trzeci album studyjny zespołu.

13 kwietnia 2024 ukazała się książka pt. Byłem w piekle autorstwa Kamila Wicika będąca wywiadem-rzeką z Krzysztofem Jaryczewskim oraz singiel Jaryczewskiego o tym samym tytule, zapowiadający jego solowy album Wszystko albo nic.

Życie prywatne

Żonaty z Hanną Jaryczewską (z domu Wdowiak). Mieszka w Sopocie. Ma córkę Maję (również wokalistkę, występuje jako Maja Laura) i syna Marka. Kilkukrotnie próbował popełnić samobójstwo. Od 1998 roku jest abstynentem alkoholowym i narkotykowym. W styczniu 2017 przeszedł udany zabieg przeszczepu wątroby, która została zniszczona przez nadużywanie alkoholu i narkotyków. W drugiej połowie maja 2020 miał rozległy atak serca.

Dyskografia

Oddział Zamknięty

Albumy studyjne Albumy kompilacyjne

Jary Band

Albumy studyjne Albumy kompilacyjne różnych wykonawców

Exces

Tu i Teraz

Jary Oddział Zamknięty

Inne

Filmografia

Przypisy

 1. Krzysztof Jaryczewski. muzyka.interia.pl. . (pol.).
 2. m, Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY , Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY   (pol.).
 3. a b c d e f g h jaryczewski.com , www.jaryczewski.com  .
 4. a b Zygzak - gość programu Krzysztof Jaryczewski. teleteamtm .
 5. KamilK. Wicik KamilK., Byłem w piekle. Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze do bólu, 2024   (pol.). Brak numerów stron w książce
 6. KamilK. Wicik KamilK., Byłem w piekle. Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze do bólu, 2024   (pol.). Brak numerów stron w książce
 7. KamilK. Wicik KamilK., Byłem w piekle. Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze do bólu, str. 120, 2024   (pol.). Brak numerów stron w książce
 8. Wywiad Krzysztof JARY Jaryczewski - JARY OZ. Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie 2017-11-03. .
 9. a b MichałM. Grzesiek MichałM., Oddział Zamknięty. Napiętnowani Marzeniami (SQN, 2021), 24 maja 2023 . Brak numerów stron w książce
 10. a b Oddział Zamknięty: rock'n'rollowe początki grupy , trojka.polskieradio.pl   (pol.).
 11. Oddział Zamknięty. muzyka.interia.pl. . (pol.).
 12. "Byłem poniżej dna". Krzysztof Jaryczewski dla "Newsweeka" , www.newsweek.pl   (pol.).
 13. a b Alkohol, narkotyki, leki i przeszczep wątroby. Jak teraz żyje lider Oddziału Zamkniętego?, 30.04.2017, tvn.pl.
 14. a b Nie tylko Kombi i Kombii. Oto 6 polskich zespołów, które pożarły się o nazwy i piosenki , naTemat.pl   (pol.).
 15. TerazT. Rock TerazT., Jary Oddział Zamknięty w Fugazi Music Club - PawelS - Blogi - Teraz Muzyka , www.terazmuzyka.pl   (pol.).
 16. a b c Krzysztof Jaryczewski - Ogniste Miecze. 1991. .
 17. Tamerlane - Tamerlane. 1994. .
 18. Siewierski znalazł Azyl w niebie , Echo Dnia Radomskie, 3 stycznia 2008   (pol.).
 19. a b Krzysztof Jary-Jaryczewski* - Vinyl , Discogs   (ang.).
 20. Krzysztof Jaryczwski & Exces - Ex. www.polskirock.art.pl. . . (pol.).
 21. Krzysztof Jaryczewski / Jary Band - "Trudno Powiedzieć". muzyka.onet.pl. . . (pol.).
 22. Nowy album zespołu Jary Oddział Zamknięty. www.radiowawa.pl. . (pol.).
 23. Jary OZ: Obudź się i z nami chodź. muzyka.interia.pl. . (pol.).
 24. ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY / Znak towarowy słowny R.299796 , Urząd Patentowy RP, 29 grudnia 2017  .
 25. JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY / Znak towarowy słowny R.299795 , Urząd Patentowy RP, 29 grudnia 2017  .
 26. Jedna nazwa, dwa polskie zespoły. Wewnętrzne konflikty znanych grup , Onet Kultura, 19 września 2017   (pol.).
 27. Ewa Farna, Dariusz Kordek i Anja Orthodox w jury show Polsatu „Śpiewajmy razem. All Together Now”   (pol.).
 28. Przybieżeli do Betlejem , KOMBI Łosowski   (pol.).
 29. TomaszT. Dereszyński TomaszT., Kombi i Przyjaciele czyli "Przybieżeli do Betlejem". Wydra, Wolski, Nowak, Jaryczewski, S. Łosowski, Kozłowski, Fil, T. Łosowski i kolęda , Polskatimes.pl   (pol.).
 30. "Stół". Krzysztof JARY Jaryczewski opowiada w Weekend FM o piosence, którą napisał jeszcze w ogólniaku. , WeekendFM.pl   (pol.).
 31. Jary Oddział Zamknięty wraca z nowym singlem. Posłuchaj "W co wierzysz?" , muzyka.interia.pl   (pol.).
 32. Kultowy zespół z rockową duszą. Jary Oddział Zamknięty powraca z nową płytą i singlem "Facet" , Dzień Dobry TVN, 1 września 2021   (pol.).
 33. Sylwia SekretS.S. Redakcja Sylwia SekretS.S., JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY „Najpiękniejsza": Legenda rocka w romantycznej balladzie , Głos Kultury, 18 listopada 2021   (pol.).
 34. a b Jary Oddział Zamknięty z nową płytą. Album "Lilaróż" już dostępny! , muzyka.interia.pl   (pol.).
 35. a b c Krzysztof Jaryczewski z córką na scenie w Opolu. Padły poruszające słowa , plejadapl, 9 czerwca 2023   (pol.).
 36. Wyspa.fm, Wyspa.fm - Jary Oddział Zamknięty z nowym singlem i klipem „Gul Gul" , wyspa.fm   (pol.).
 37. Wyspa.fm, Wyspa.fm - Krzysztof Jaryczewski wspomina: „Byłem w Piekle" , wyspa.fm   (pol.).
 38. Krzysztof „Jary” Jaryczewski: Dostałem trzecie życie , plus.polskanews.pl, 14 kwietnia 2017   (pol.).
 39. Krzysztof Jaryczewski miał rozległy zawał serca. Trafił do szpitala - Radio ZET , www.radiozet.pl  .
 40. JARY OZ , www.empik.com   (pol.).
 41. Lata '80. Oddział Zamknięty (2020) - Telemagazyn.pl , www.telemagazyn.pl   (pol.).

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne: