Ksenokrates z Chalcedonu

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Ksenokrates z Chalcedonu, analizując jego pochodzenie, ewolucję i dzisiejsze znaczenie. Ksenokrates z Chalcedonu to temat, który wzbudził ogromne zainteresowanie w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę popularną. Na przestrzeni dziejów Ksenokrates z Chalcedonu odgrywał zasadniczą rolę w społeczeństwie, wpływając na różne aspekty współczesnego życia. W tym artykule postaramy się rzucić światło na najważniejsze aspekty Ksenokrates z Chalcedonu, aby zapewnić kompleksowy i aktualny pogląd na ten temat.

Ksenokrates z Chalcedonu (ur. ok. 396 p.n.e., zm. 314 p.n.e.[1]) – grecki filozof, trzeci po Platonie i Speuzypie scholarcha Akademii. Kierował Akademią w latach 339–315/4 p.n.e.[2] Był autorem licznych pism, z których zachowały się jedynie fragmenty. Nauki Ksenokratesa cenił Cyceron – stawiał go na równi z Platonem i Arystotelesem.

W czasie bycia scholarchą rozwijał ontologię platońską, zwłaszcza naukę o zasadach.

Zapewne jeden z autorów dzieła O dobru (nie zachowało się). Była wykładana w Akademii w ostatnich latach jego życia. Dotyczyła m.in. koncepcji Jedni i Nieokreślonej Dyady[3].

Wprowadził podział filozofii na logikę, fizykę i etykę.[4]

Przypisy

  1. Ksenokrates z Chalcedonu, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. Ewa Wipszycka, Benedetto Bravo, Historia Starożytnych Greków, wyd. 2, t. III, 2009, s. 598.
  3. Henryk Podbielski (red.), Literatura Grecji Starożytnej, t. 2, 2005, s. 776.
  4. Ewa Wipszycka, Benedetto Bravo, Historia Starożytnych Greków, wyd. 2, t. III, Warszawa 2009, s. 598.

Bibliografia

Linki zewnętrzne