Kurt Fleckenstein to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Na przestrzeni dziejów budziła ogromne zainteresowanie i intrygi, wywołując debaty, dochodzenia i pełne pasji dyskusje. Od swoich początków do dnia dzisiejszego Kurt Fleckenstein odgrywał kluczową rolę w społeczeństwie, wpływając na jednostki, społeczności i kultury we wszystkich zakątkach planety. W miarę jak kontynuujemy eksplorację i odkrywamy więcej na temat Kurt Fleckenstein, jego implikacji i wpływu na współczesny świat, konieczne jest zrozumienie jego znaczenia i konsekwencji dla życia codziennego. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo Kurt Fleckenstein, badając jego historię, obecne znaczenie i możliwą przyszłość, aby zapewnić całościowy obraz tego zjawiska.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Narodowość |
niemiecka |
Praca | |
Styl |
Kurt Fleckenstein (ur. 5 grudnia 1949 w Hedddesheim koło Mannheim) – architekt krajobrazu, artysta zajmujący się sztuką ziemi, obiektu oraz instalacji.
Po zdobyciu zawodu ogrodnika krajobrazowego (1966–1968), w latach 1969–1972 Fleckenstein studiował architekturę krajobrazu na wydziale Architektury Ogrodu i Krajobrazu w Wyższej Szkole Zawodowej Weihenstephan (niem. Fachhochschule Weihenstephan)[1], ekonomię na Uniwersytecie Mannheim (1972–1977)[1] oraz planowanie przestrzenne na uniwersytecie w Karlsruhe (TH)[2] (1978–1981)[1]. Uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Kaiserslautern[2] (1982–1986)[1].
W latach 80. aktywnie zajmował się działalnością polityczną[3]. Był współzałożycielem Partii Zielonych na szczeblu powiatowym, członkiem rady powiatowej[4] oraz zrzeszenia zagospodarowania przestrzennego Raumordnungsverband Rhein Neckar[2].
Nagrody w dziedzinie badawczej od Federalnej Agencji Zatrudnienia[5] oraz Uniwersytetu Karlsruhe/Fundacji Sparkasse 1980/1981[6] zaktywizowały jego działalność naukową, która zaowocowała ponad 80 publikacjami w książkach i czasopismach specjalistycznych. Jego specjalizację stanowiły badania dotyczące zagadnienia wpływu wielkopowierzchniowych elementów infrastruktury przedsięwzięć infrastrukturalnych na zagospodarowanie przestrzenne. Wyniki jego badań tworzą jeszcze dzisiaj podstawy planowania w zakresie wkomponowania w krajobraz tras infrastrukturalnych oraz obiektów górniczych[7].
Od 1972 Fleckenstein prowadził własną działalność jako architekt ogrodów i krajobrazu, a od 1976 jako urbanista[1]. W 1987 założył firmę Regioplan Ingenieure spółka z o.o. z siedzibami w Mannheim, Berlinie, Salzburgu, Hanowerze i Wrocławiu[1]. Na początku lat 90., kiedy to otwarto wschodnią granicę między RFN a NRD Kurt Fleckenstein założył filie swojego biura w Dreźnie i we Wrocławiu. Tym samym powstały punkty wyjścia dla jego transgranicznej działalności planistycznej oraz badawczej w Niemczech i w Polsce.
W wieku 50 lat artysta dokonał zmiany – zakończył działalność naukową/planistyczną, przekazał swoje przedsiębiorstwo działające na terenie Niemiec, Polski i Austrii i w pełni poświęcił się działalności artystycznej (2002).[potrzebny przypis]
Biorąc pod uwagę kwalifikacje Fleckensteina w zakresie kształtowania krajobrazu, obiekty oraz instalacje land artu stanowią istotną część jego obecnych prac. Jego dzieła poświęcają uwagę otaczającemu je krajobrazowi lub przestrzeni miejskiej. W połączeniu z przyrodą powstają w ten sposób silne kontrasty pomiędzy monumentalnymi obiektami, często koloru rdzy, a towarzyszącą im zielenią.
Gra z siłą grawitacji jest szczególnie dominującą cechą jego twórczości artystycznej – kule, które wydają się za moment stoczyć ze zbocza lub przechylone sześciany, które niemalże upadają, a jednak tkwią w miejscu[8].
W swojej twórczości artysta odnosi się do nurtu minimal-artu znajdując nowe drogi interpretacji. Zawsze chodzi mu o zminimalizowanie, o to, żeby obiekt sztuki był rzeczą samą w sobie, po prostu tym czym jest, niczym więcej, czymś, co nie symbolizuje niczego, a jest zwyczajnie obecne w otoczeniu, w którym się znajduje. Jako przykład można wymienić bramę wjazdową do Wrocławia[9]. Kwadrat wielkości 8x8 metrów umieszczony na przedmieściach jakoby przybliża znajdujące się w oddali miasto. Miejsce oraz kontekst w stosunku do otoczenia stanowią o jakości tego obiektu. Inne prace (fotomontaże) umieszczono w niemalże nietkniętym krajobrazie. Przedstawiają one motywy geometryczne połączone z czystą naturą oraz ich oddziaływanie na siebie w przestrzeni.
Fakt, iż wśród dzieł artysty obok geometrycznych obiektów stanowiących element krajobrazu można znaleźć instalacje związane z różnorodną tematyką społeczną świadczy o jego zaangażowaniu w zagadnienia społeczno-polityczne. Za pośrednictwem tych wypełniających całe pomieszczenia instalacji, które można zaliczyć do pop-artu lub sztuki przedmiotu artysta w sposób krytyczno-prowokujący zajmuje się tematyką aktualnych wydarzeń. Dla przykładu w jego instalacji Fitness w Galerii Miejskiej we Wrocławiu sztangi mają postać zmutowanych poruszających się męskich części ciała[10]. W instalacji Schach – Spiel der Könige (pol. „Szachy – królewska gra“) w Galerii BWA w Lublinie szachownica wielkości pokoju składa się z czerwonych i czarnych pól wypełnionych krwią i ropą naftową[10]. W myśl readymade Fleckenstein w swoich instalacjach chętnie przedstawia produkty przemysłowe w niekonwencjonalnym kontekście, ażeby intrygować osoby je oglądające. Kolejna praca zatytułowana Letzte Ausfahrt (pol. „Ostatni zjazd“), w której 100 m barierek drogowych umieszczono w pomieszczeniu wystawienniczym w formie nieskończonej pętli[11]. Z okazji 400. jubileuszu miasta Mannheim na terenie centrum miasta Fleckenstein stworzył instalację – Wiese² (pol. „Łąka²“) – 400 kwadratów łąki, wyrastających rzekomo z bruku, rozrzuconych po całym terenie[12]. Podczas jego akcji Abgefertigt (pol. „Odprawieni“) przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie 100 młodych osób ze związanymi rękoma siedziało w typowych torbach podróżnych imigrantów. Jej celem było zwrócenie uwagi na sytuacje azylantów w Niemczech za pomocą artystycznych środków wyrazu[13].
Rok 2009 stał pod znakiem postkomunistycznych zmian społecznych. Tematem wystawy FREEDOM (WOLNOŚĆ) w St. Petersburgu, w muzeum NONCONFORMIST ART oraz instalacji „Homage an Sergej Eisenstein“ („W hołdzie Sergiejowi Eisensteinowi”) w Odessie na Ukrainie były skutki procesu przemian.
W roku 2011 miała miejsce duża indywidualna wystawa w Museo d’Arte Contemporanea (Muzeum Sztuki Współczesnej) – Villa Croce w Genui, zatytułowana „Lost in View“[14], gdzie z uwagi na złudzenia przestrzenne publiczność nie mogła wierzyć własnym oczom. Prezentowane w przestrzeni publicznej instalacje oraz akcje o tematyce społeczno-politycznej nabierają coraz większego znaczenia dla jego artystycznej pracy twórczej. Poprzez organizowanie akcji na Ukrainie oraz przed Muzeum Kulturspeicher angażował się w walki wyzwoleńcze narodu ukraińskiego[15].
Jego akcja "Ich glaube an Gott" ("Wierzę w Boga") przed kościołem Marii Panny w Dreźnie wywołała duże poruszenie w całych Niemczech. W ramach sprzeciwu przeciwko organizacji PEGIDA (Patrioci Europy Przeciw Islamizacji Zachodu) oraz promowania wolności i tolerancji w Niemczech rozłożył tam 175 muzułmańskich dywaników modlitewnych[16].
Mimo iż Kurt Fleckenstein nie ma żadnych korzeni historycznych lub rodzinnych w Polsce, to już w latach 90. nawiązał kontakty po tej stronie granicy[17]. Polska stała się jego drugą ojczyzną. Fleckenstein chętnie wystawia i lokalizuje swoje obiekty we Wrocławiu. Z uwagi na jego integrację językową oraz atelier w Polsce, Fleckenstein ma możliwość zajmowania się również krytycznymi zagadnieniami związanymi z sytuacją w Polsce, czego wyrazem są na przykład instalacje "Wolność" oraz "Polska droga". Rok 2008 poświęcono wystawom w Polsce, pokazywanym w Poznaniu, Szczecinie, Lublinie oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Były one poświęcone tematyce „granic” oraz „nowego stylu życia w Polsce”.
W roku 2012, gdy odbywały się mistrzostwa Europy w piłce nożnej, swój wideoklip wyświetlany na fasadzie WRO-Art Center we Wrocławiu[18] poświęcił tematowi niemieckiej przeszłości. Tematem tego wideoklipu były zbrodnie popełnione w Babim Jarze w Kijowie. Zdjęcia nakręcono na boisku pomiędzy nagimi ludźmi a graczami ubranymi w niemieckie koszulki, a następnie poddano artystycznej obróbce
Kurt Fleckenstein mieszka i pracuje w Mannheim i we Wrocławiu[2].