Kózkowate

W dzisiejszym świecie Kózkowate odgrywa fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, ekonomię, kulturę czy jakąkolwiek inną dziedzinę, Kózkowate ma znaczący wpływ na nasze życie. W całej historii Kózkowate był przedmiotem badań, debat i kontrowersji, a jego wpływ pozostaje aktualny także dzisiaj. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom związanym z Kózkowate, analizując jego znaczenie i rolę we współczesnym świecie. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia, Kózkowate odegrał kluczową rolę w ewolucji ludzkości, a jego badania pozwalają nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Kózkowate
Cerambycidae
Latreille, 1802
Ilustracja
Przedstawiciel rodziny: wonnica piżmówka
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kózkowate

kopulujące strangalie czarniawe
Larwa kózkowatych

Kózkowate (Cerambycidae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy, podrzędu chrząszczy wielożernych. Rodzina obejmuje owady o wydłużonym ciele i charakterystycznych niezwykle długich czułkach, które często sięgają poza odwłok. Do rodziny tej zalicza się ponad 20 tys. gatunków; w Polsce 194[1].

Kózkowate są roślinożerne, a ich życie i przeobrażenie często związane jest z jakimś konkretnym rodzajem rośliny (często drzewem). Niektóre rozwijają się w drewnie użytkowym i jako takie zaliczane są do szkodników (np. spuszczel pospolity). U trzech gatunków stwierdzono obecność aparatu strydulacyjnego[2].

Niektóre gatunki objęte są ochroną[3].

Występowanie

Występuje głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

Wybrane gatunki polskiej entomofauny

Gwiazdką (*) oznaczono gatunki objęte ochroną gatunkową[4]:

Zobacz też

Przypisy

  1. Motyle i Chrząszcze Polski – entomo.pl , entomo.pl (pol.).
  2. Jia-Quan Wei i inni, Stridulatory Organs and Sound Recognition of Three Species of Longhorn Beetles (Coleoptera: Cerambycidae), „Insects”, 15 (11), 2024, s. 849, DOI10.3390/insects15110849, ISSN 2075-4450 (ang.).
  3. kózkowate, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  4. Na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z dnia 28 września 2004 w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dziennik Ustaw nr 220 z 2004)

Linki zewnętrzne