Lemmy (film)

W dzisiejszym świecie Lemmy (film) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Znaczenie Lemmy (film) w naszym społeczeństwie wzrosło w ostatnich latach, a jego wpływ można odczuć w wielu aspektach życia codziennego. Zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej, Lemmy (film) okazał się czynnikiem decydującym w podejmowaniu decyzji oraz konfiguracji naszych przekonań i wartości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli, jaką odgrywa Lemmy (film) w naszym społeczeństwie i jej ewolucji w czasie. Ponadto przeanalizujemy jego wpływ w różnych sektorach i jego znaczenie we współczesnym świecie.

Lemmy
Gatunek

film dokumentalny

Kraj produkcji

15 marca 2010

Reżyseria

Greg Olliver, Wes Orshoski

Scenariusz

Greg Olliver, Wes Orshoski

Główne role

Lemmy Kilmister

Wytwórnia

Damage Case Films & Distribution/Three Count Films/Secret Weapon Films

Dystrybucja

E1 Entertainment

Strona internetowa

Lemmy (49% Motherf**ker, 51% Son of a Bitch) – amerykański film dokumentalny z 2010 roku poświęcony brytyjskiemu muzykowi Lemmy’emu Kilmisterowi, liderowi formacji Motörhead[1]. Premiera filmu odbyła się 15 marca 2010 roku w ramach festiwalu South by Southwest w Austin w Stanach Zjednoczonych[2].

Obraz został wyreżyserowany przez Grega Ollivera i Wesa Orshoskiego[1]. W filmie wystąpili liczni przedstawiciele muzyki rockowej i heavymetalowej, wielbiciele oraz przyjaciele Kilmistera, m.in. tacy jak: Dave Grohl, Ozzy Osbourne, Lars Ulrich, Jason Newsted, Kirk Hammett, Robert Trujillo, James Hetfield, Duff McKagan, Slash oraz Alice Cooper[3]. Ponadto w filmie wystąpili ówcześni członkowie MotörheadPhil Campbell i Mikkey Dee.

Produkcja spotkała się z niejednoznacznym odbiorem wśród krytyków[4][5][6][7]. W serwisie Metacritic obraz otrzymał 64. punkty na podstawie ośmiu recenzji[8]. Redaktor serwisu Film.org.pl Tomasz Urbański we wstępie do swej recenzji napisał: "Twórcy filmu o wszystko mówiącym tytule postanowili zmierzyć się z żywą legendą. Chodzącą i wciąż aktywną ikoną muzyki rockowej. Właściwie nawet te słowa nie oddają w pełni statusu Lemmy’ego Kilmistera. Próbuje oddać to ta produkcja, mierząc się z trudnym zadaniem okiełznania absolutu. I wychodzi z tego obronną ręką"[4].

24 stycznia 2011 roku nakładem E1 Entertainment film trafił do sprzedaży na płytach DVD i Blu-ray[9][10]. Wideogram uzyskał status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji[11][12].

Obsada

Przypisy

  1. a b Lemmy (2010). imdb.com. . (ang.).
  2. MOTÖRHEAD Frontman's 'Lemmy' Documentary Reviewed. blabbermouth.net. . (ang.).
  3. Andy Webster: A Paragon of Hard Living. nytimes.com. . (ang.).
  4. a b Tomasz Urbański: Lemmy recenzja. film.org.pl. . (pol.).
  5. Scott Alisoglu: Lemmy review. blabbermouth.net. . (ang.).
  6. Mark Olsen: Lemmy review. articles.latimes.com. . (ang.).
  7. Marc Savlov: Lemmy review. austinchronicle.com. . (ang.).
  8. Lemmy (2010). metacritic.com. . (ang.).
  9. 'Lemmy' Documentary To Receive DVD Release In January. blabbermouth.net. . (ang.).
  10. 'Lemmy' Movie To Receive U.S. DVD/Blu-Ray Release In February. blabbermouth.net. . (ang.).
  11. 'Lemmy' Movie Certified Gold In Germany. blabbermouth.net. . (ang.).
  12. 'Lemmy' Documentary DVD Certified Gold In U.S., U.K., France. blabbermouth.net. . (ang.).