Leon Botha

W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Leon Botha, zagłębiając się w jej znaczenie dzisiaj i znaczenie na przestrzeni czasu. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, przeanalizujemy wiele aspektów Leon Botha i jego wpływ w różnych obszarach, takich jak kultura, ekonomia, polityka i życie codzienne. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy, jak Leon Botha ewoluował i dostosował się do zmian współczesnego świata oraz jak nadal jest przedmiotem zainteresowania i debaty. Poprzez szczegółową i krytyczną analizę artykuł ten stara się rzucić światło na wiele aspektów Leon Botha i jego implikacji dla teraźniejszości i przyszłości.

Leon Botha
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 czerwca 1985
Kapsztad

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 2011
Kapsztad

Narodowość

burska

Dziedzina sztuki

malarstwo, performance

Leon Botha (ur. 4 czerwca 1985 roku w Kapsztadzie, zm. 5 czerwca 2011[1]) – południowoafrykański malarz i performer muzyczny, był jedną z najdłużej żyjących osób cierpiących na progerię[2][3].

Życiorys

Pierwszą samodzielną wystawę zorganizował w styczniu 2007 roku. Miała ona miejsce w Rust-en-Vrede Gallery w kapsztadzkiej dzielnicy Durbanville i poświęcona była kulturze hip-hop jako drodze życia[4]. Drugą wystawę otworzył w 2009 roku. Z kolei w styczniu 2010 roku otwarto w kapsztadzkiej Joao Ferreira Gallery wystawę fotografii przedstawiających Bothę autorstwa Gordona Clarka[2][3]. Wystąpił także w teledysku do utworu „Enter The Ninja” grupy Die Antwoord[5][6].

Występował również jako DJ pod pseudonimem DJ Solarize[5].

Zmarł dzień po swoich 26 urodzinach[1].

Postać Leona Bothy stała się inspiracją dla opery Solarize Marcina Stańczyka (libretto Andrzej Szpindler), która miała premierę w 2014 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w ramach „Projektu P”[7].

Przypisy

  1. a b Die Antwoord collaborator Leon Botha dies, age 26. Mail & Guardian, 6 czerwca 2011. . (ang.).
  2. a b Lauren Clifford-Holmes: The fibre of reality. Mail & Guardian, 15-01-2010. . (ang.).
  3. a b Transcend and Transgress. Mail & Guardian. . (ang.).
  4. Simone Harris: Leon Botha. Time to work. Hype magazine. . . (ang.).
  5. a b Amos Barshad: Mysterious Internet Sensation Die Antwoord on Why They’re For Real, Maybe. nymag.com, 3-2-2010. . (ang.).
  6. Chase Niesner: THANK GOD FOR DIE ANTWOORD. yaledailynews.com, 19-02-2010. . . (ang.).
  7. Solarize, Encyklopedia teatru polskiego (sztuki) .

Linki zewnętrzne