W dzisiejszym świecie Leon Cienkowski stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie na polu zawodowym czy znaczenie w historii, Leon Cienkowski jest tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Jego wpływ rozciąga się na cały świat, wpływając na różne kultury i konteksty na różne sposoby. W tym artykule zbadamy różne aspekty Leon Cienkowski, analizując jego znaczenie i wpływ na różne aspekty codziennego życia.
Leon Cienkowski (ur. 1 października lub 12 października[1] 1822 w Warszawie, zm. 7 października lub 8 października[2] 1887 w Lipsku)[3] – polski mikrobiolog, botanik, bakteriolog oraz podróżnik.
Po ukończeniu w Warszawie gimnazjum otrzymał od komisji przy warszawskim okręgu naukowym stypendium pozwalające na podjęcie studiów na Uniwersytecie w Petersburgu. Studiował na wydziale matematyczno-fizycznym. W 1844 roku otrzymał tytuł kandydata nauk przyrodniczych. W 1846 roku po obronie pracy poświęconej historii rozwoju roślin szyszkowatych otrzymał tytuł magistra botaniki.
W 1847 roku na zaproszenie Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego wziął udział w wyprawie do Afryki (towarzyszył pułkownikowi Kowalskiemu)[4], podczas której zbiera okazy dla Cesarskiej Akademii Nauk. Po powrocie w latach 1851-55 pracował jako nauczyciel zoologii, botaniki i mineralogii w Liceum Demidowskim w Jarosławiu. W 1855 został powołany na katedrę botaniki uniwersytetu w Petersburgu, gdzie rok później otrzymał stopień doktora nauk przyrodniczych. W 1859 roku wyjechał za granicę na roczny urlop, ale już nie wrócił na uniwersytet. Mieszkał w Nicei, Berlinie i Dreźnie. Potem pracował na Uniwersytecie Noworosyjskim w Odessie oraz na Uniwersytecie Charkowskim[5]. Był pionierem algologii oraz mikrobiologii w Imperium Rosyjskim.
W latach 1847–1848 odbył ekspedycję naukową do Egiptu oraz do Sudanu[1]. Brał wówczas udział w badaniach przyrodniczych prowadzonych przez Cesarskie Towarzystwo Geologiczne w Petersburgu[1].