Leopold Kronecker

W tym artykule szczegółowo zbadamy Leopold Kronecker, temat, który wzbudził zainteresowanie różnych ludzi w różnych częściach świata. Leopold Kronecker jest nie tylko aktualnym tematem dzisiaj, ale ma także historię sięgającą dziesięcioleci. W miarę postępów w tym artykule zrozumiemy, jak Leopold Kronecker ewoluował na przestrzeni czasu i jaki ma wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Ponadto zbadamy różne perspektywy i opinie na temat Leopold Kronecker, co pozwoli nam uzyskać szerszą i pełniejszą wizję tego tematu. Bez wątpienia Leopold Kronecker to fascynujący temat, który zasługuje na dogłębne zgłębienie i dlatego w kolejnych kilku linijkach zagłębimy się w jego świat, aby odkryć wszystkie jego aspekty.

Leopold Kronecker
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 grudnia 1823
Legnica

Data i miejsce śmierci

29 grudnia 1891
Berlin

Zawód, zajęcie

matematyk, logik

Leopold Kronecker (ur. 7 grudnia 1823 w Legnicy, zm. 29 grudnia 1891 w Berlinie) – niemiecki matematyk i logik. Zajmował się teorią liczb, algebrą i analizą zespoloną, zwłaszcza teorią funkcji eliptycznych. Propagował arytmetyzację matematyki, którą chciał sprowadzić do arytmetyki liczb naturalnych[1]. Występował przeciwko teoriom Karla Weierstraßa i Georga Cantora. Był prekursorem intuicjonizmu[2]. Brat Hugona Kroneckera.

Życiorys

Pochodził z rodziny żydowskiej, rodzice zapewnili mu staranne wykształcenie. Podczas nauki w gimnazjum jego talent matematyczny odkrył Eduard Kummer, który następnie udzielał mu prywatnych lekcji. W 1841 roku Kronecker podjął studia na uniwersytecie w Berlinie w zakresie matematyki, chemii, astronomii i meteorologii. Szczególnie jednak cenił i lubił astronomię i filozofię. W 1843 roku podjął pracę u boku Kummera na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie zajmował się teorią liczb. Następnie wrócił do Legnicy, by zająć się prowadzeniem rodzinnych interesów. Firma, którą przejął po rodzinie matki, przyniosła takie dochody, że mógł przenieść się z rodziną do Berlina i ponownie oddać pracy naukowej.

Od roku 1883 członek Akademii Nauk w Berlinie i profesor Uniwersytetu Humboldta.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne