W tym artykule omówimy temat Li’or Narkis z różnych perspektyw, aby zagłębić się w jego znaczenie i wpływ dzisiaj. Li’or Narkis przyciągnął uwagę różnych sektorów ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, politykę i kulturę. W kolejnych kilku wierszach zostaną przeanalizowane jego pochodzenie, ewolucja, wyzwania i możliwości, a także wpływ na zmiany społeczne i technologiczne. Ponadto zbadane zostaną różne badania i badania, które rzuciły światło na Li’or Narkis i jego związek z innymi zjawiskami. Krótko mówiąc, ten artykuł ma na celu przedstawienie globalnej i zaktualizowanej wizji Li’or Narkis, aby przyczynić się do debaty i refleksji na ten temat, który jest dziś tak istotny.
![]() Li’or Narkis podczas koncertu w 2010 roku | |
Data i miejsce urodzenia |
8 listopada 1976 |
---|---|
Gatunki | |
Zawód | |
Aktywność |
od 1992 |
Strona internetowa |
Li’or Narkis (hebr. ליאור נרקיס); (ur. 8 listopada 1976 w Holonie) – izraelski wokalista, reprezentant Izraela podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku.
Urodził się w 1976, w położonym niedaleko Tel Awiwu, Holonie, jako syn pochodzącego z Iraku Dawida Narkisa oraz pochodzącej z Serbii Hanny, która miała grecko-tunezyjskie korzenie[1].
W wieku 16 lat Narkis nagrał swój pierwszy album, zatytułowany Tfjlat chajaj[2]. Drugim wydawnictwem wokalisty został krążek pt. Ha’olam kmo galgal[3], później ukazał się płyty At ho hakohaw[4], Simanim[5] i Hay leahava[6]. W 2000 roku Narkis wydał płytę pt. Rak jtach[7], a rok później – Ze mehalew[8][1].
W listopadzie 2002 roku[9][10][11] krajowy nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA)[12] ogłosił, że Narkis został wybrany wewnętrznie na reprezentanta Izraela podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji rozgrywanego w 2003 roku[13][14]. Kilka tygodni później pojawiły się informacje, jakoby wybór Narkisa na reprezentanta był wynikiem korupcji oraz umowy między nadawcą i menedżerem artysty[15], czemu zaprzeczył sam zainteresowany[16]. W styczniu[17][18] odbył się specjalny koncert preselekcyjny Kdam[19][20], podczas którego spośród czterech propozycji[21] wybrany został konkursowy utwór wokalisty – „Words for Love” (hebr. „Millim la'ahava”) autorstwa Yossiego Gispana i Yoniego Rohe'a[22][23]. Wybór reprezentanta negatywnie skomentowało kilku poprzednich przedstawicieli kraju w konkursie: Gali Atari (zwyciężczyni widowiska w 1979 roku przyznała: Jestem zaskoczona, nie wiedziałam, że on jest kandydatem. Ma miły głos, ale myślę, że David D’Or byłby lepszym wyborem; Jizhar Kohen (zwycięzca konkursu w 1978) dodał: (...) Myślę, że Lior Narkis mógłby poczekać na podjęcie tej decyzji parę lat dłużej; Awi Toledano uznał: Uważam, że David D’Or ze swoim unikatowym głosem byłby bardziej atrakcyjny w tej roli; producent kilku izraelskich propozycji konkursowych, Szelomo Cach, przyznał: Nie rozumiem tego wyboru. Mamy przecież wielu znacznie bardziej wykwalifikowanych artystów. Sam D’Or życzył natomiast powodzenia reprezentantowi. Poparcie dla Narkisa wyraziły także Jardena Arazi (reprezentantka kraju w 1976 i 1988 roku) oraz Sarit Chadad (przedstawicielka Izraela podczas widowiska w 2002 roku)[24].
Po koncercie eliminacyjnym wokalista wyruszył w trasę promocyjną[25] z nową, przearanżowaną wersją zwycięskiej propozycji[26][27]. Podczas pobytu artysty w Rydze (miejscu organizacji konkursu) nagrany został materiał do izraelskiego programu telewizyjnego Passport, w którym zaprezentowane zostały przygotowania reprezentanta do występu[28]. Emisja programu odbyła się w lipcu tego samego roku[29]. Przed finałem Konkursu Piosenki Eurowizji wokalista zdradził, że byłby zadowolony z zajęcia miejsca w pierwszej piątki rankingu[30]. Ostatecznie zdobył jedynie 17 punktów i zajął 19. miejsce w końcowej klasyfikacji[31][32][33]. Podczas występu wokaliście towarzyszyły tancerki[34][35], w tym m.in. Meital Patasz i Maja Awidan[36].
Po udziale w konkursie Narkis wydał swój kolejny album studyjny, zatytułowany Milim la’ahava[37]. W 2005 roku ukazała się płyta Hatoul re'hov[38], a trzy lata później – Saharuri[39]. W 2010 roku wokalista wydał krążek zatytułowany Erew tow[40], później ukazał się także jego album pt. Im tirtsi[41].
W listopadzie 2009 roku Narkis ożenił się z Sapirą Vanounou, z którą ma dwóch synów. Para mieszka w Rishon Lezion[1].
Sporządzone na podstawie materiału źródłowego[1]: