W dzisiejszym świecie Liga Muzułmańska stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Wraz z postępem technologii i ciągłymi zmianami w społeczeństwie, Liga Muzułmańska wywarł znaczący wpływ na różne aspekty życia. Zarówno na poziomie osobistym, jak i globalnym, Liga Muzułmańska wywołał debaty, refleksje i działania, które mają na celu zrozumienie i skuteczne stawienie czoła wyzwaniom i możliwościom, jakie stwarza ten temat. W tym artykule zbadamy różne aspekty Liga Muzułmańska, od jego początków po wpływ na współczesny świat, w celu zaoferowania kompleksowej wizji zachęcającej do refleksji i dialogu.
Liga Muzułmańska – ugrupowanie polityczno-religijne założone w 1906 roku jako odpowiedź na powstanie Indyjskiego Kongresu Narodowego (1885 r.) i reprezentujące interesy muzułmanów na terenie całych Indii.
W 1916 r. doszło do jego porozumienia z Kongresem i obie partie ogłosiły w Lucknow konkretny program współdziałania. Partie ponownie poróżniły się w wyniku wyborów do Zgromadzeń Prowincjonalnych z 1937 r., kiedy zwycięski Kongres odmówił stworzenia koalicji z Ligą. Od tego czasu Liga za strategiczny cel swej polityki obrała walkę o oddzielne państwo muzułmańskie – Pakistan – czemu jej przywódca, Jinnah, dał wyraz na łamach prasy w lipcu 1946 r. Walka przybrała formę wojny domowej i objęła swym zasięgiem głównie Kalkutę, okręgi Noakhali i Tippera oraz Kaszmir.