W tym artykule omówimy Logical Block Addressing z szerokiej i szczegółowej perspektywy, mając na celu zapewnienie czytelnikowi pełnego przeglądu danego tematu. Przeanalizowane zostaną różne powiązane aspekty, takie jak jego pochodzenie, ewolucja, konsekwencje i możliwe przyszłe wyzwania. Podobnie zbadane zostaną różne opinie i podejścia w celu przedstawienia kompleksowej i zrównoważonej wizji. Poprzez podróż przez różne punkty widzenia i odpowiednie badania, ten artykuł będzie miał na celu zapewnienie czytelnikowi głębokiego i wzbogacającego zrozumienia Logical Block Addressing.
LBA (ang. Logical Block Addressing, pol. Logiczne Adresowanie Bloków) – metoda adresowania pamięci masowej przez system operacyjny. W LBA stosuje się prosty schemat adresowania liniowego. Bloki są adresowane przez kolejne liczby naturalne, przy czym pierwszy blok ma numer LBA 0, drugi – 1 i tak dalej.
System LBA został wprowadzony dla pokonania granicy 528 MB = 504 MiB (1024×16×63 sektorów), w standardzie EIDE używający wcześniej metodę cylinder, głowica, sektor (ang. Cylinder Head Sector). W metodzie LBA, dokonuje się tzw. translacji adresów, czyli zamiany numerów głowicy, cylindra i sektora na ich logiczny odpowiednik, czyli numer sektora licząc od początku. Odpada więc skomplikowana adresacja za pomocą cylindrów, głowic i sektorów.
Wzór na obliczanie LBA: