Louis Vuitton (dom mody)

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Louis Vuitton (dom mody), temat, który na przestrzeni dziejów przyciągnął uwagę niezliczonych osób. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia, Louis Vuitton (dom mody) odegrał znaczącą rolę w różnych sferach życia. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne aspekty Louis Vuitton (dom mody), podkreślając jego wpływ na społeczeństwo, kulturę i naukę. Artykuł ten, patrząc retrospektywnie i perspektywicznie, stara się zapewnić wszechstronne zrozumienie Louis Vuitton (dom mody) i jego wpływu na współczesny świat.

Louis Vuitton Malletier
Ilustracja
Państwo

 Francja

Region

 Île-de-France

Siedziba

Paryż

Data założenia

1854

Forma prawna

spółka akcyjna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Louis Vuitton na Champs-Elysées w Paryżu

Louis Vuitton Malletierluksusowy francuski dom mody z centralnym zarządem w Paryżu, stworzony w roku 1854 przez francuskiego rzemieślnika i przedsiębiorcę Louisa Vuittona (1821-1892), który początkowo w pierwszych latach produkował ekskluzywne torby, walizki i bagaże.

Historia

Firma nosi nazwę po jej założycielu Louisie Vuittonie (18211892). Vuitton urodził się we Francji, w miejscowości Lavans-sur-Valouse, w 1835 przeprowadził się do Paryża. W 1854 roku założył spółkę znaną teraz jako LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. W swoim paryskim warsztacie (Place Vendôme) tworzył początkowo pudła, a następnie skrzynie podróżne.

W 1858 roku Vuitton otworzył atelier w Asnières. Był to jedyny warsztat tego domu mody do 1977. W 1866 Louis i jego syn Georges wprowadzili do bagaży nowy system zamykania kufrów - utrudniajacy włamanie się do nich. Jest on używany do dziś przez markę.

Po śmierci Louisa Vuitton w 1892 roku stanowisko kierownicze przejął jego syn. W czasie prowadzenia firmy przez Georgesa marka Louis Vuitton rozpoczęła sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Z tego okresu pochodzi także pierwszy projekt monogramu „LV”.

W 1907 roku w zarządzie firmy zasiadł wnuk założyciela - Gaston-Louis Vuitton. Poszerzył portfolio marki o wyroby galanteryjne oraz akcesoria podróżnicze. Po jego śmierci firmą zarządzał jego zięć - Henry Racamier. W 1987 roku doprowadził do fuzji spółki z producentami szampana i koniaku - Moët-Hennessy. Trzy lata później Recaimer został odsunięty od pełnienia funkcji dyrektora, kiedy nowa spółka została przejęta przez Bernarda Arnaulta.

Portret Louisa Vuittona

W 2004 roku firma świętowała 150-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przed sklepem na Polach Elizejskich w Paryżu po raz pierwszy stanął olbrzymi kufer podróżny, który w następnych latach pojawiał się również w innych miejscach, m.in. na Placu Czerwonym w Moskwie.

Wizytówką marki jest lokal znajdujący się w Wiedniu, butik ten, jest rozpoznawalnym na całym świecie obiektem turystycznym.

W Polsce dotychczas (stan na 2018 rok) funkcjonuje jeden sklep marki Louis Vuitton w domu mody Vitkac, prowadzi sprzedaż internetową, siedziba ulokowana jest w Warszawie.

Wzory, materiały oraz kolory

Najbardziej znany wzór: Monogram Canvas został zaprojektowany przez syna Vuittona, Georges'a w 1896 r. Louis Vuitton jest najczęściej podrabianą marką w historii, tylko poniżej 1% ze wszystkich produktów sygnowanych przez nią nie jest podrabiana.

W 1996 r. brązowo-beżowa szachownica została zarejestrowana jako unijny znak towarowy. W 2009 r. konkurencja podjęła skuteczną próbę jego unieważnienia. Sąd w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że wzór szachownicy, jest motywem, który istniał od setek lat i wykorzystywany był powszechnie w sztuce dekoracyjnej. Motyw szachownicy pojawiał się m.in. w tkaninie z Bayeux. Louis Vuitton odwołał się od wyroku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednocześnie zawierając z przeciwnikiem ugodę. W jej następstwie konkurent wycofał wniosek o unieważnienie tego znaku towarowego, co oznacza, że nadal podlega on ochronie prawnej.

  • Monogram Canvas – najbardziej znany wzór marki – brązowe tło z charakterystycznymi, jasnymi znaczkami i monogramem LV. Wykonany z płótna winylowanego, charakteryzującego się większą wytrzymałością od skóry. Natomiast Monogram Multicolor jest wersją kolorystyczną w której to na białym lub czarnym tle znajdują się kolorowe znaczki. Obicia oraz uchwyty zrobione są z jasnej skóry naturalnej.
  • Cherry blossom - znany wzór marki, charakteryzujący się różowym tłem i kwiecistym wzorem.
  • Damier Ebene – płótno w charakterystyczną szachownice w odcieniach brązu, wraz z umieszczanym symetrycznie, w linii logiem. Wersja Damier Azur jest odmianą w odcieniach jasnego beżu i szarości, natomiast Damier Graphite oraz Damier Cobalt to wersje dedykowane dla mężczyzn – odpowiednio w kolorze grafitu oraz kobaltu. Obicia oraz uchwyty zrobione są również ze skóry naturalnej.
  • Monogram Leder – różnorodne wersje wykonane z naturalnej skóry, charakteryzują się symetrią i powtarzalnością wzoru.
  • Catogram - płótno przyozdobione kotami, motyw ten po raz pierwszy pojawił się w 2018 roku.


Przypisy

  1. a b c Louis Vuitton | Biography, Brand, Luggage, & Facts | Britannica , www.britannica.com, 23 lutego 2024 (ang.).
  2. Hannah Malach, The House of Louis Vuitton: A History and Timeline of Bags, Designers, Ownership and More , WWD, 19 stycznia 2024 (ang.).
  3. Eliza Jordan, Louis Vuitton Pays Homage to Gaston-Louis Vuitton , Whitewall, 31 stycznia 2024 (ang.).
  4. The Bizarre, Secret Obsessions of a Luxury Fashion Icon, „Bloomberg.com”, 6 września 2017 (ang.).
  5. Pietroń Marek: 20 faktów na temat Louis Vuitton, których możesz nie znać. vumag,pl, 2017-01-30. . (pol.).
  6. Skok na torebki Louisa Vuittona. tvn24.pl, 2011-11-27. . (pol.).
  7. LOUIS VUITTON POZWAŁ WYTWÓRNIĘ WARNER BROS. life.forbes.pl, 2011-12-27. . . (pol.).
  8. Aleksandra Jarosz: Jak powstało imperium Louis Vuitton. Bankier.pl, 2010-07-15. . (pol.).
  9. Znak towarowy EUTM-000370445, baza EUIPO (pol.). .
  10. Wyrok Sądu (druga izba) z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie T‑359/12 (pol.). .
  11. Mikołaj Lech, Dlaczego unieważniono znak towarowy słynnej szachownicy Louis Vuitton?. Blog o znakach towarowych. .
  12. Louis Vuitton - cechy istotne przy badaniu oryginalności. . (pol.).