Młynek modlitewny

W tym artykule chcemy skupić się na Młynek modlitewny, temacie, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Wraz z rozwojem świata Młynek modlitewny stał się przedmiotem zainteresowania zarówno badaczy, profesjonalistów, jak i entuzjastów. W tym artykule będziemy starali się zbadać różne aspekty Młynek modlitewny i jego wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, kulturę i nie tylko. Uwzględnione zostaną różne perspektywy i opinie, aby zapewnić pełny przegląd Młynek modlitewny i zagłębić się w jego dzisiejsze znaczenie. Mamy nadzieję, że krytycznym i analitycznym okiem zapewnimy naszym czytelnikom pełniejsze zrozumienie Młynek modlitewny i jego znaczenia we współczesnym świecie.

Młynki modlitewne w Samje.
Młynek modlitewny w świątyni buddyjskiej w Petersburgu.
Pielgrzymka w Lhasie.

Młynek modlitewny (tyb. མ་ནི། Mani) – stosowany w buddyzmie tybetańskim walec na pionowej osi z wypisanymi na powierzchni mantrami. Zgodnie z wierzeniami tybetańskimi obracanie takim młynkiem daje ten sam efekt, jak ich ustne recytowanie, jednak obracać można szybciej.

Do obracania młynków modlitewnych wykorzystywano także psy, które były specjalnie do tej czynności przyuczane. Między innymi do tego typu celów hodowane były spaniele tybetańskie, które określano jako psy modlitewne[1][2].

Przypisy

  1. Hans Räber "Encyklopedia psów rasowych" Tom I, str. 686
  2. Elżbieta Sobieszczańska. Z Tybetu do Europy. „Pies”. 2, s. 8, marzec - kwiecień 2008 (328). 

Linki zewnętrzne