MG Cars

W dzisiejszym świecie MG Cars stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Jej konsekwencje obejmują aspekty osobiste i globalne, wpływając na jednostki, społeczności i społeczeństwa jako całość. Wpływ MG Cars można dostrzec w różnych obszarach, od technologii po zdrowie, politykę i kulturę. Zjawisko to wzbudziło zarówno entuzjazm, jak i niepokój, wywołując debatę na temat jego konsekwencji i wyzwań. W tym artykule zbadamy wiele aspektów MG Cars i przeanalizujemy jego wpływ w różnych kontekstach, zapewniając kompleksową i zaktualizowaną wizję tego tematu, który ma dziś ogromne znaczenie.

MG
MG Cars
Ilustracja
Logo MG
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Oksford

Data założenia

1924

Data likwidacji

2006

brak współrzędnych
Strona internetowa
MG M-Type
MG WA
MG Magnette
MGB
MG Metro
MG Montego
MG F
MG ZT
MG ZR
MG XPower SV
MG ZS podczas wyścigu BTCC, 2006

MG – dawny brytyjski producent samochodów sportowych i osobowych, pierwotnie z siedzibą w Oksfordzie, działający w latach 1924–2006.

Produkcja samochodów MG odbywała się początkowo w Cowley, następnie w Abingdon (1928–1981), a w końcowych latach w Longbridge[1].

Historia

Okres przedwojenny

Nazwa MG pochodzi od Morris Garages, dealera samochodów marki Morris w Oksfordzie[2], który zaczął wytwarzać własne wersje pojazdów według projektów Cecila Kimbera, który dołączył do firmy w 1921 roku jako specjalista ds. sprzedaży, a w następnym roku awansował na głównego menadżera[3].

W początkowych latach istnienia MG zajmowało się modyfikowaniem konstrukcji Morris i promowało się hasłem reklamowym MG — the Super Sports Morris, z kolei przełomowym momentem było przedstawienie w 1928 roku serii samodzielnie opracowanej linii modelowej o przydomku Midget[4].

Przedsiębiorstwo MG zostało przejęte przez Morris Motor Company w 1935 roku. Zapewniło to finansowanie na rozbudowę gamy MG o model T-Type, który zdobył dużą popularność na rynku brytyjskim. Był to zarazem pierwszy model MG, za którego pomocą brytyjskie przedsiębiorstwo wznowiło produkcję po zakończeniu II wojny światowej, poczynając od 1947 roku[5].

British Leyland

W 1952 roku MG weszło w skład brytyjskiego konglomeratu British Motor Corporation[5]. W połowie lat 50. XX wieku oferta producenta została rozbudowana o linię nowych konstrukcji w postaci lekkich roadsterów, którą zapoczątkował przedstawiony jesienią 1955 roku model MGA[4]. Zaprezentowany w 1962 roku następca otrzymał nazwę MGB, pozostając w produkcji przez kolejne 18 lat – do 1980 roku[5]. W międzyczasie, w 1968 roku MG weszło w skład kolejnego brytyjskiego konglomeratu motoryzacyjnego – British Leyland[5], za którego ofertę MG poszerzono o pierwsze klasyczne czteromiejscowe samochody osobowe – rodzinę modeli 1100 i 1300[6].

Nacjonalizacja British Leyland w 1975 roku zaowocowała zredukowaniem roli MG do marki w ramach szerokiego portfolio koncernu, która przyjęła zmarginalizowaną pozycję bez żadnych nowych modeli przedstawionych przez całe lata 70[7]. Dopiero po 1982 roku doszło do pierwszej od 1968 roku modernizacji oferty modelowej o konstrukcje zapożyczone od bratniego Austina i Rovera: Metro, Maestro i Montego[8].

MG Rover

Po upadku konglomeratu British Leyland w 1986 roku, prawa do marki MG zostały przejęte przez przedsiębiorstwo Rover Group. Podobnie jak w poprzednich dwóch dekadach, MG nadano rolę marki samochodów sportowych w opozycji do bardziej luksusowych produktów Rovera[6]. Najważniejszym modelem MG w latach 90. XX wieku zostało MG F w postaci niewielkiego roadstera, który trafił do sprzedaży w 1995 roku. Samochód zdobył dużą popularność, stając się najpopularniejszym tanim samochodem sportowym w Wielkiej Brytanii podczas swojej obecności rynkowej do 2002 roku[6].

W międzyczasie, w 2000 roku produkcję samochodów MG oraz Rover przejęła nowa firma MG Rover Group, która zachowała tę rolę w całym pozostałym schyłkowym okresie MG Cars. W pierwszej dekadzie XXI wieku MG wdrożył nową generację sportowych wersji modeli Rovera, jak kompaktowe ZR oparte na Roverze 25[9] czy ZT, będące sportową odmianą Rovera 75[10].

Bankructwo i kupno przez Nanjing Automobile

W połowie pierwszej dekady XXI wieku MG Rover Group znalazło się w pogłębiających się kłopotach finansowych, które zakończyły się upadłością i ogłoszeniem bankructwa w 2005 roku[11]. Skutkowało to objęciem zarządem komisarycznym[11]. Zakupem masy upadłościowej były zainteresowane dwa chińskie koncerny – Nanjing Automobile i SAIC Motor, z czego ostatecznie w lipcu 2005 roku ten pierwszy przejął upadłe brytyjskie przedsiębiorstwo[12]. Nowy chiński właściciel zdecydował się wznowić w 2007 roku produkcję jedynego modelu opracowanego w okresie sprzed bankructwa – roadstera MG F, wytwarzając go lokalnie w Chinach do 2011 roku[13].

MG Motor

 Osobny artykuł: MG Motor.

W 2006 roku powstało nowe przedsiębiorstwo, chińsko-brytyjskie MG Motor. Po fuzji Nanjing Automobile i SAIC Motor[14], MG Motor zarządzające marką MG weszło w skład tego drugiego koncernu, prezentując w kolejnych latach opracowane od podstaw nowe konstrukcje samochodów osobowych, a także SUV-ów i samochodów elektrycznych oferowanych na rynkach globalnych.

Modele samochodów

Historyczne

Studyjne

  • MG EX-E (1985)


Przypisy

  1. MG Motor Works. National Transport Trust. . (ang.).
  2. Wielka Księga Samochodów. Michael Bowler, Giuseppe Guzzardi, Enzo Rizzo. Warszawa: Carta Blanca, 2011, s. 260. ISBN 978-83-7705-129-0.
  3. MG - Auto Świat. . (pol.).
  4. a b MG, czyli brytyjski klejnot w koronie . . (pol.).
  5. a b c d A BRIEF HISTORY OF MG CARS. . (ang.).
  6. a b c The history of MG. . (ang.).
  7. A BRIEF HISTORY OF MG CARS. . (ang.).
  8. HERE IS THE MG BRAND HISTORY. . (ang.).
  9. MG ZR. . (pol.).
  10. MG ZT. . (pol.).
  11. a b THE COMPLETE HISTORY OF MG. . (ang.).
  12. Rover sold to Nanjing Automobile. . (ang.).
  13. MG - Models & Brand History. . (ang.).
  14. China's SAIC Motor, Nanjing Auto announce merger. . (ang.).