Maganik

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Maganik. Od jego początków po znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, zbadamy wszystkie istotne aspekty tego Maganik. Przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, możliwe implikacje i rolę, jaką odgrywa w codziennym życiu ludzi. Dodatkowo zbadamy przyszłe perspektywy Maganik i jego wpływ na nasz sposób życia, pracy i relacji. W trakcie tego badania odkryjemy znaczenie Maganik we współczesnym świecie i jego ewolucję w czasie.

Maganik – pasmo górskie znajdujące się w środkowej Czarnogórze, położone ok. 40 km na północ od Podgoricy. Najwyższym szczytem jest Međeđi Vrh (Góra Niedźwiedzia) o wysokości 2139 m.

Maganik zajmuje ok. 200 km² powierzchni. Od północy jest ograniczony pasmem Stožac, a od południa Prekornica. Przez pasmo płyną trzy rzeki: Mrtwica, Morača oraz Zeta.

Wapienna budowa doprowadziła do wykształcenia się cennej rzeźby krasowej w tym wielu jaskiń.

W paśmie Maganik znajduje się najgłębsza jaskinia Czarnogóry i 66 najgłębsza[1] jaskinia świata, Iron Deep, z deniwelacją -1173 m.

Do popularnych atrakcji turystycznych Maganika należy ścieżka biegnąca kanionem rzeki Mrtwicy.

Katastrofa lotu nr 769 JAT w Maganiku

11 września 1973 roku doszło do katastrofy lotniczej samolotu Sud Aviation Caravelle. Samolot rozbił się o szczyt Babin Zub (2119 m). Lotem nr 769 linii lotniczych JAT (Jugoslovenski Aerotransport) ze Skopje do Titogradu (dzisiejsza Podgorica) podróżowało 41 osób w tym 6 członków załogi, wszyscy zginęli[2]. Fragmenty samolotu są ciągle widoczne u podnóża góry, znajdują się one jednak w trudno dostępnym terenie.

Przypisy

  1. Bob Gulden, Worlds deepest caves , www.caverbob.com .
  2. Harro Ranter, ASN Aircraft accident Sud Aviation SE-210 Caravelle VI-N YU-AHD Titograd , aviation-safety.net .