W artykule poruszona zostanie tematyka Major non-NATO ally, która w ostatnich latach wzbudziła duże zainteresowanie w środowisku akademickim i naukowym. Major non-NATO ally jest tematem szeroko poruszanym w literaturze naukowej i wzbudził zainteresowanie badaczy różnych dyscyplin. W tym artykule przeanalizowane zostaną różne perspektywy i podejścia związane z Major non-NATO ally, w celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji na ten temat. Dodatkowo zbadane zostaną praktyczne i teoretyczne implikacje Major non-NATO ally, a także możliwe kierunki przyszłych badań w tej dziedzinie.
MNNA
Major non-NATO ally, lub w skrócie MNNA (z ang. Główni sojusznicy spoza NATO) – termin, którym rząd Stanów Zjednoczonych przyjął określać te kraje, które zalicza do swoich najważniejszych sojuszników, ale nie należą one do NATO. Kategoria ta jest nadawana przez amerykańskie władze (podobnie jak klauzula największego uprzywilejowania).
Zazwyczaj z tymi krajami wiąże z USA szereg ważnych umów o charakterze politycznym i obronnym, ale także i gospodarczym (zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, jak Kuwejt).
Sprawa stosunków z Nową Zelandią przedstawia się nieco bardziej skomplikowanie, albowiem wiele tamtejszych rządów ogłaszało kraj „strefą bezatomową”, co wiązało się, prócz zakazu posiadania przezeń broni jądrowej, z niezgodą na rozmieszczanie głowic należących do innego kraju oraz przebywaniu na wodach terytorialnych okrętów podwodnych i innych jednostek z bronią jądrową na pokładzie. Oficjalnie przedstawiciele amerykańskiej administracji określają Nową Zelandię jako „bardzo dobrego przyjaciela”.
Źródło[1]:
Administracja prezydenta George’a H.W. Busha (1989–1993) nadała ten status pięciu krajom, Billa Clintona (1993–2001) trzem, George’a W. Busha (2001–2009) sześciu, Baracka Obamy (2009–2017) dwóm, Donalda Trumpa (2017–2021) jednemu, Joe Bidena (2021–2025) trzem.