Malwidyna

W dzisiejszym świecie Malwidyna jest tematem, który wywołał wiele zainteresowania i debaty. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na obecne społeczeństwo czy wpływ na różne obszary, Malwidyna przyciągnął uwagę wielu osób. Od momentu powstania do chwili obecnej Malwidyna wzbudził wiele opinii i był przedmiotem licznych studiów i badań. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane ze zmienną Malwidyna, analizując jej znaczenie, implikacje i ewolucję w czasie.

Malwidyna
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C17H15O7+

Masa molowa

331,30 g/mol

Wygląd

czerwono-brązowe, bezwonne ciało stałe

Identyfikacja
Numer CAS

643-84-5

PubChem

159287

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Malwidyna (Mv) – organiczny związek chemiczny z grupy antocyjanidynów; występuje naturalnie jako barwnik roślinny. Glikozydy malwidyny są bardzo rozpowszechnione w naturze. Jest, między innymi, odpowiedzialna za czerwony kolor wina, a jej źródłem jest winorośl właściwa. Malwidyna i jej glikozydy odpowiedzialne są także za barwę, od czerwonej do niebieskiej, wielu owoców i kwiatów, m.in. winogron, żurawiny, borówek i pierwiosnków[3]. Stosowana jest jako fioletowy barwnik do żywności o numerze E163c[4]. W roztworach wodnych glikozydy malwidyny przy wartościach pH poniżej 4 przybierają czerwone zabarwienie, między 4 a 5 – jasnogranatowo-fioletowe, przy 6 do 7 – fioletowe, pomiędzy 7 a 8 – granatowe, a powyżej 8 mają kolor żółty.

Glukozydy

Przypisy

  1. a b Malvidin chloride (nr 68120) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Polski. . (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  2. Malwidyna (nr 68120) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Stanów Zjednoczonych. . (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  3. Malvidin. Phytochemicals. . (ang.).
  4. E163: Antocyjany. Food-Info.net. .