Marcin Oprządek

W dzisiejszym świecie Marcin Oprządek to temat, który przyciągnął uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie we współczesnym społeczeństwie, wpływ na codzienne życie ludzi, czy wpływ na polu zawodowym, Marcin Oprządek stał się kluczowym aspektem zasługującym na analizę i dyskusję. Aby w pełni zrozumieć ten temat, ważne jest zbadanie jego wielu aspektów i rozważenie różnych perspektyw, które istnieją w tej kwestii. W tym artykule szczegółowo zbadamy Marcin Oprządek, badając jego znaczenie, implikacje i wpływ na różne aspekty życia codziennego.

Błogosławiony
Marcin Oprządek OFM
męczennik
Data i miejsce urodzenia

4 kwietnia 1884
Kościelec

Data i miejsce śmierci

18 maja 1942
Hartheim

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Marcin Oprządek w grupie męczenników franciszkańskich – ołtarz w kościele Wszystkich Świętych we Włocławku

Marcin Oprządek OFM (ur. 4 kwietnia 1884 w Kościelcu, zm. 18 maja 1942 w Hartheim) – polski franciszkanin (brat zakonny), błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys

Marcin Oprządek był franciszkaninem z klasztoru we Włocławku. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez gestapo 26 sierpnia 1940 i wywieziony do Szczeglina (k. Poznania), a po trzymiesięcznym pobycie w niemieckim obozie przejściowym Sachsenhausen przewieziony został do obozu koncentracyjnego Dachau. Zginął zagazowany w Hartheim k. Linzu.

Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Zobacz też

Bibliografia

  • Bogdan Brzuszek: Błogosławiony brat Marcin Oprządek. Włocławek: Wydaw. Duszpasterstwa Rolników, 2001. ISBN 83-88743-18-X.

Linki zewnętrzne