Marek Tumanowicz

W dzisiejszym świecie Marek Tumanowicz stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona ludzi. Wraz z postępem technologii i globalizacją Marek Tumanowicz staje się coraz bardziej obecny w naszym życiu, odgrywając kluczową rolę w różnych aspektach współczesnego społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy mówimy o wpływie Marek Tumanowicz na kulturę popularną, jej wpływie na gospodarkę światową, czy o jego znaczeniu w sferze nauki, nie ma wątpliwości, że Marek Tumanowicz zajmuje wysokie miejsce w bieżących dyskusjach. W tym artykule szczegółowo zbadamy rolę Marek Tumanowicz w naszym życiu i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach.

Marek Tumanowicz (ur. 1947) – polski dziennikarz telewizyjny w latach 70. i 80 XX wieku.

Życiorys

Występował w Wieczorze z Dziennikiem w serwisie Wiadomości z Kraju (na ekranie po lewej stronie prowadzącego) oraz Dzienniku Telewizyjnym.

Podczas stanu wojennego w latach 1981–1982 występował w mundurze wojskowym (jako pierwszy poprowadził Dziennik w mundurze), co było jego pomysłem, chociaż przyznaje się do tego również Witold Stefanowicz.

Po przemianach w 1989 prezes Andrzej Drawicz mianował go dyrektorem programowym.

W 1991 roku został zwolniony z TVP.

W okresie późniejszym miał problem ze znalezieniem pracy – trzy razy był zarejestrowany jako bezrobotny, a także pracował jako stróż nocny oraz szef ochrony.

W wyborach samorządowych w 2002 bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego warszawskiej dzielnicy Wilanów z listy komitetu Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy.

W 2007 ukazała się jego książka Z DTV w życiorysie ISBN 83-922893-2-3.

Nagrody

  • Nagroda Marszałka Sejmu dla dziennikarzy zajmujących się problematyką sejmową (1987)

Przypisy

  1. Tumanowicz Marek. Blisko Polski. .
  2. Jako pierwszy poprowadził "Dziennik Telewizyjny" w mundurze. W wolnej Polsce stał się pariasem , Plejada, 13 grudnia 2024 .
  3. Gwiazda stanu wojennego pracował jako nocny stróż. TVP.info, 2008-12-13. .
  4. Serwis PKW – Wybory 2002. .
  5. Laureaci nagród marszałka Sejmu, "Rzeczpospolita", nr 25, 30 stycznia 1987, s. 5.

Bibliografia