W świecie Mark Norell istnieje nieskończona liczba aspektów i podejść, którymi należy się zająć. Czy to w życiu codziennym, w miejscu pracy, czy w ogóle w społeczeństwie, Mark Norell ma znaczący wpływ na nasze życie. Od początków do dzisiejszej ewolucji Mark Norell był przedmiotem badań, debat i refleksji. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Mark Norell, analizując jego znaczenie, implikacje i wpływ w różnych kontekstach. Dzięki kompleksowemu i multidyscyplinarnemu podejściu rzucimy światło na ten temat, aby zapewnić pełniejsze i wzbogacające zrozumienie Mark Norell.
Mark A. Norell (ur. 26 lipca 1957 w Saint Paul) – amerykański paleontolog specjalizujący się w badaniu dinozaurów, zwłaszcza celurozaurów, oraz mezozoicznej fauny Azji.
W 1980 otrzymał tytuł Bachelor of Science na Uniwersytecie Stanu Kalifornia w Long Beach, a w 1983 Masters of Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Doktoryzował się na Uniwersytecie Yale w 1988. Jego praca doktorska dotycząca kladystyki oraz filogenezy aligatorów otrzymała nagrodę Johna Spangera Nicholsa dla najlepszej dysertacji. Rok później rozpoczął pracę w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej na stanowisku kustosza działu skamieniałości, gadów, płazów i ptaków[1]. Wraz z Michaelem Novackiem był kierownikiem wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi skutkujących odkryciem licznych skamieniałości, które umożliwiły Norellowi przeprowadzenie szczegółowych badań dromeozaurów i troodontów[2].
Prowadził liczne ekspedycje do Azji, zwłaszcza północnych Chin i Mongolii, ale także Ameryki Południowej i Afryki, podczas których badał dinozaury pierzaste, prymitywne Avialae i dromeozaury[1][2]. Opisał wówczas wiele dinozaurów, między innymi Anchiornis, Caudipteryx, Citipati, Dilong, Guanlong, Mei, Mononykus, Shuvuuia, Xiongguanlong[3]. Badał również mezozoiczne azjatyckie gady z grupy Choristodera oraz jaszczurki[1].
Mark Norell jest członkiem kilku międzynarodowych towarzystw naukowych (Society of Vertebrate Paleontology, The Explorers Club, Willi Hennig Society). Książka Discovering Dinosaurs autorstwa Norella została nagrodzona przez czasopismo naukowe „Scientific American”, a w 2000 roku książka A Nest of Dinosaurs otrzymała nagrodę Orbis Pictus, przyznawaną przez National Council of Teachers[2].