W tym artykule zagłębiamy się w interesujący temat Masa urojona. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Masa urojona jest dziś tematem istotnym i interesującym. Od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na społeczeństwo – dokładnie zbadamy każdy aspekt Masa urojona. Podobnie przeanalizujemy implikacje, jakie Masa urojona ma w różnych obszarach, podkreślając jego znaczenie w obszarach akademickich, kulturowych, społecznych i technologicznych. Poprzez tę eksplorację będziemy starali się rzucić światło na niuanse i złożoność charakteryzującą Masa urojona, oferując wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi zrozumieć jego zakres i znaczenie w bieżącym kontekście.
Masa urojona (ang. imaginary mass) – hipotetyczny[1][2] rodzaj masy, której wartość jest reprezentowana przez liczbę urojoną. Pojawia się w kwantowej teorii pola i teoriach strun. Cząstką[3] posiadającą masę urojoną jest tachion.
Cząstki o masie urojonej mogą poruszać się z prędkością wyłącznie większą od prędkości światła. Wynika to ze szczególnej teorii względności, która zakłada, że energia kinetyczna ciała jest przeciwnie proporcjonalna do pierwiastka kwadratowego z różnicy kwadratów prędkości tego ciała i prędkości światła. Z wyżej wymienionej przyczyny ciało o niezerowej masie spoczynkowej potrzebowałoby nieskończonej energii, aby uzyskać prędkość światła.
Z tego powodu, gdy energia ciała jest rzeczywista, a ciało musi porusza się z prędkością nadświetlną, masa musi być urojona.
Każde ciało o masie urojonej zwiększa prędkość wraz ze spadkiem energii. Wynika to z przekształcenia wzoru Einsteina na energię kinetyczną we wzór na prędkość[a]
Zgodnie prawem powszechnego ciążenia grawitacja między ciałami o masie rzeczywistej i urojonej jest urojona, natomiast między ciałami o tym samym rodzaju masy jest rzeczywista.
Nie wiadomo, jaki sens fizyczny ma grawitacja urojona[4].
Wszelkie siły i momenty bezwładności ciał, których prędkość i długość ramienia (w przypadku momentu bezwładności) są wartościami rzeczywistymi, a masa jest urojona, mają wartość urojoną. Podobnie jak w przypadku grawitacji, fizycy nie są zgodni co do interpretacji takich obliczeń.
Zgodnie ze wzorem[b]:
gdzie:
Dylatacja czasu spowodowana masą urojoną jest liczbą zespoloną. Prawdopodobnie ma to związek z czasem urojonym, jednak nie ma jednoznacznych interpretacji tego zjawiska.