Maskarada (Świat Dysku)

W tym artykule zbadamy znaczenie Maskarada (Świat Dysku) w różnych kontekstach i jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Maskarada (Świat Dysku) był przedmiotem badań i zainteresowań na przestrzeni dziejów, a jego wpływ rozciąga się na różne obszary, od ekonomii po politykę, w tym naukę i kulturę. W następnych kilku wierszach przeanalizujemy, jak Maskarada (Świat Dysku) ukształtował nasz sposób myślenia i działania oraz jak nadal wpływa na nasze codzienne życie. Od swoich początków po współczesną ewolucję, Maskarada (Świat Dysku) będzie nadal istotnym tematem interesującym wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Maskarada
Autor

Terry Pratchett

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1995

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2003

Przekład

Piotr W. Cholewa

poprzednia
Ciekawe czasy
następna
Na glinianych nogach

Maskarada (ang. Maskerade) – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1996 r. (wydanie polskie Prószyński i S-ka 2003, ISBN 83-7337-428-0). Jest to osiemnasta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o czarownicach z Lancre. Przewodnim tematem książki jest opera wraz z działającym w niej upiorem.

Potencjalna kandydatka na czarownicę, Agnes Nitt, mająca głos o niespotykanej skali i możliwościach, zatrudnia się w operze w Ankh-Morpork jako chórzystka. Szukające następczyni Babcia Weatherwax i Niania Ogg ruszają do stolicy, by przekonać ją o zmianie decyzji. W gmachu opery zdarzają się jednak przeróżne wypadki, w które wplątany jest tajemniczy upiór. Starsze czarownice nie ominą kolejnej okazji wpłynięcia na ludzkie losy – przy okazji Babcia zostanie protektorką sztuki operowej – nad rozwiązaniem zagadki zabójstw głowić się będzie także pewien policjant, nie licząc usiłowań dwóch jeszcze głębiej zakonspirowanych[1] funkcjonariuszy straży miejskiej.

Przypisy

  1. choć Nobby'ego zdradza napis "strażnik w przebraniu", zaś Detrytusa hełm, z którym nie potrafi się rozstać.