W dzisiejszym świecie Maureska to temat, który staje się coraz bardziej istotny. Od konsekwencji dla społeczeństwa po wpływ na gospodarkę i środowisko, Maureska stał się centralnym punktem zarówno ekspertów, jak i obywateli. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko i jego konsekwencje, konieczne jest zbadanie go z wielu perspektyw i odkrycie jego prawdziwego zakresu. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Maureska, zapewniając kompleksowy przegląd, począwszy od jego historii po możliwe rozwiązania. Mamy w ten sposób nadzieję rzucić światło na Maureska i promować świadomą dyskusję na temat jego dzisiejszego znaczenia.
Maureska, moreska – ornament dwuwymiarowy, składający się z przeplatającej się, silnie przestylizowanej wici roślinnej, wypełniającej całą płaszczyznę.
Charakteryzuje się delikatną, płynną linią. Zazwyczaj tworzy układy symetryczne (np. w kole, kwadracie). Wici roślinne zastosowane w mauresce zazwyczaj nie mają początku ani końca, przenikają się wzajemnie tworząc układ zamknięty. W odróżnieniu od arabeski nie pojawiają się nigdy motywy antropomorficzne i zoomorficzne[1]. Czasem uzupełniany był kaligraficznymi napisami[2].
Stosowany był rzemiośle artystycznym – w intarsji, emaliach, wyrobach z metalu, w ceramice, w dekoracjach wykonanych w technice pietra dura[1]. Taki ornament występował także w damaskinażu, hafcie[3], w zdobieniu opraw książek[1].
Ornament wykształcił się w X i XI wieku[1] w sztuce islamu, na terenie Mauretanii[2] na bazie tradycji hellenistycznych. Najprawdopodobniej za pośrednictwem Wenecji lub Hiszpanii został przeniesiony do Europy i rozpowszechnił się w epoce renesansu[1]. Maureskę stosowano do XVII wieku, a w zdobieniu opraw książek do XVIII wieku włącznie[1].