Mauretania (starożytne królestwo)

W dzisiejszym świecie Mauretania (starożytne królestwo) to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po naukę, poprzez kulturę i technologię, Mauretania (starożytne królestwo) wywołał ogromne zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i obywateli. Jej wpływ był odczuwalny w codziennym życiu ludzi, budząc zarówno podziw, jak i kontrowersje. W tym artykule szczegółowo i obiektywnie przeanalizujemy najważniejsze aspekty Mauretania (starożytne królestwo), aby zapewnić globalną i wszechstronną wizję tego tematu, który dziś tak bardzo naznaczył.

Mauretania
Mauritania, Maurusía
Ustrój polityczny

monarchia

Data likwidacji

42

Władca

Aedemon

Mapa opisywanego kraju
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Mauretania”
32°03′36,00″N 6°35′30,47″W/32,060000 -6,591797

Mauretania (łac. Mauretania lub Mauritania, gr. Maurusía) – starożytne królestwo w północno-zachodniej Afryce, o zmiennych granicach; obejmowało współczesne północne Maroko i północno-zachodnią Algierię.

Uosobienie rzymskiej Mauretanii na monecie Hadriana

Zamieszkiwane było przez przodków współczesnych Berberów, graniczyło z innymi krainami, których ludność była prawdopodobnie berberyjska – od wschodu z Numidią, od południa z saharyjską Getulią. Największym z zamieszkujących ją plemion, z których wiele prowadziło koczowniczy tryb życia, byli Maurowie (Mauri). Wybrzeże Mauretanii było objęte wpływami Fenicjan, a później Kartagińczyków.

Pierwsze kontakty z Rzymem to okres wojny z królem numidyjskim Jugurtą, podczas której władca Mauretanii Bocchus I dopomógł Rzymianom w schwytaniu Jugurty. Synowie Bocchusa, sprawujący rządy wspólnie Bocchus II i Bogud II wspomagali Cezara w wojnie z Pompejuszem toczącej się na terenie Afryki w 46 p.n.e., otrzymując od niego w nagrodę zachodnią część Numidii. Po śmierci Cezara władcy Mauretanii nadal uczestniczyli w sprawach Rzymian, ale tym razem niezgodnie – Bocchus poparł bowiem Oktawiana, a Bogud Marka Antoniusza. Po śmierci Bocchusa (33 p.n.e.) August włączył Mauretanię do Rzymu jako prowincję, w 25 p.n.e. przekazał ją jednak władcy Numidii Jubie II.

Ostatecznie, po zamordowaniu na rozkaz Kaliguli w roku 40 syna Juby II i Kleopatry Selenekróla Ptolemeusza (ostatniego potomka Ptolemeuszy), Mauretania stała się prowincją rzymską. Od 42 r. jej część zachodnia tworzyła prowincję Mauretania Tingitana ze stolicą w Tingis (obecny Tanger), część wschodnia razem z częścią Numidii – prowincję Mauretania Caesariensis ze stolicą w Sitifis (obecnie Satif).

Władcy Mauretanii

  • Bocchus I 111-80 p.n.e.
  • Bogud I 80-50, Woluks 80-75 i Sos (w zachodniej Mauretanii) 80-60
  • Bocchus II ok. 50-31 i Bogud II (w zachodniej Mauretanii) ok. 50-38
  • do Republiki Rzymskiej 31-27
  • do Cesarstwa Rzymskiego 27-25
  • Juba II (w Numidii ok. 30-25 p.n.e.) 25 p.n.e.-23 n.e. i Kleopatra Selene II ok. 25 p.n.e.-5 n.e., córka Kleopatry i Marka Antoniusza
  • Ptolemeusz 23-40
  • Aedemon 40-42 – niewolnik Ptolemeusza; przywódca rewolty mieszkańców Mauretanii przeciw włączeniu jej do Rzymu
  • od 42 do Cesarstwa Rzymskiego

Zobacz też