W tym artykule przyjrzymy się Meave Leakey z różnych perspektyw i w różnych kontekstach. Zagłębimy się w jego historię, pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i dzisiejsze znaczenie. Przeanalizujemy Meave Leakey z podejścia multidyscyplinarnego, uwzględniając aspekty kulturowe, społeczne, polityczne, ekonomiczne i naukowe. Poprzez tę podróż chcemy zaoferować wszechstronną i kompletną wizję Meave Leakey, zapewniając czytelnikowi głębokie i wzbogacające zrozumienie tego tematu.
Meave Leakey z d. Epps[1] (ur. 28 lipca 1942 w Londynie[2]) – brytyjska paleontolog.
Zdobyła bakelaureat z zoologii morskiej na University of North Wales[2]. W latach 60. pracowała w Tigoni Primate Research Centre w Afryce[2]. W 1968 uzyskała doktorat, opracowawszy temat anatomii naczelnych[2]. W 1970 wyszła za Richarda Leakeya[2].
Od 1982 do 2001 była szefową wydziału paleontologicznego kenijskiej służby muzealnej[2]. Przez wiele lat była związana z Turkana Basin Institute w Nairobi[3]. W 1994 w toku prowadzonych przez nią badań w basenie jeziora Turkana odnaleziono szczątki nieznanego wcześniej gatunku Australopithecus anamensis[2]. W 2001 jej zespół dokonał odkrycia liczącej 3,5 miliona lat czaszki nowo odkrytego gatunku Kenyanthropus platyops[2]. W 2007 była współautorką artykułu opublikowanego w "Nature", w którym wysunięto tezę o współistnieniu gatunków Homo habilis i Homo erectus przez ok. pół miliona lat, co podważało dotychczasowe ustalenia o bezpośrednim następstwie tych gatunków[2].Jej córka, Louise Leakey również paleontolog, przez wiele lat współpracowała z Meave[2][1].
Meave Leakey była doktorem nauk na University College London. Zdobyła stopień profesora State University of New York[3].