Menachem Kirszenbaum

W tym artykule dokładnie zbadamy Menachem Kirszenbaum i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia, Menachem Kirszenbaum odegrał kluczową rolę w różnych aspektach życia codziennego. W całej historii Menachem Kirszenbaum był przedmiotem badań, debat i kontrowersji, co doprowadziło do lepszego zrozumienia jego znaczenia i znaczenia w różnych obszarach. Mamy nadzieję, że dzięki tej wszechstronnej analizie rzucimy światło na różne aspekty Menachem Kirszenbaum i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Menachem Kirszenbaum niewątpliwie będzie nadal tematem zainteresowania w przyszłości i konieczne jest zrozumienie jego wpływu na dzisiejszy świat.

Menachem Kirszenbaum
Data śmierci

1943

Zawód, zajęcie

działacz społeczny

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Menachem Kirszenbaum (ur. ?, zm. 1943) – polski działacz syjonistyczny[1], członek władz Żydowskiego Komitetu Narodowego (ŻKN)[2].

Życiorys

W trakcie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej znalazł się w getcie warszawskim. Był członkiem Żydowskiej Samopomocy Społecznej[1]. Należał do władz Żydowskiej Komisji Koordynacyjnej[3] i Żydowskiego Komitetu Narodowego[2].

W 1943 przeszedł wraz z rodziną na tzw. stronę aryjską. W tym samym roku został zamordowany na Pawiaku[1].

W 1948 roku za zasługi położone w walce zbrojnej z okupantem hitlerowskim został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[4].

W spektaklu telewizji pt. Karski z 2014 roku w reż. Magdaleny Łazarkiewicz w rolę Menachema Kirszenbauma wcielił się Marcin Bosak[5].

Przypisy

  1. a b c Słownik biograficzny. karski.muzhp.pl. . (pol.).
  2. a b Żydowski Komitet Narodowy (ŻKN). delet.jhi.pl. . (pol.).
  3. Komisja Koordynacyjna. delet.jhi.pl. . (pol.).
  4. M.P.1948.43.192
  5. Karski. filmpolski.pl. . (pol.).