W dzisiejszym świecie Mewa polarna stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona ludzi. Niezależnie od tego, czy jest to debata na temat znaczenia Mewa polarna we współczesnym społeczeństwie, wpływu Mewa polarna na gospodarkę, czy po prostu fascynacja historią Mewa polarna, temat ten przykuł uwagę wielu. Co więcej, Mewa polarna wywołał niekończące się badania, debaty i dyskusje, które doprowadziły do większego zrozumienia i docenienia jego znaczenia. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Mewa polarna, analizując różne perspektywy i przedstawiając kompleksowe spojrzenie na ten temat, który jest dziś tak aktualny.
Mewa polarna[4] (Larus glaucoides) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodzinymewowatych (Laridae), zamieszkujący Amerykę Północną, zimą także Europę. Nie jest zagrożony wyginięciem.
Podgatunki i zasięg występowania
Mewa polarna zamieszkuje w zależności od podgatunku:
mewa polarna[4] (L. glaucoides glaucoides) – Grenlandia. Zimuje na północnym Atlantyku, w tym na wybrzeżach północno-zachodniej Europy[7]. Do Polski zalatuje sporadycznie (do 2013 stwierdzona 41 razy[8]).
mewa śnieżna[4] (L. glaucoides kumlieni) – północno-wschodnia Kanada[6]. Zimuje od południowo-wschodniej Kanady (Labrador) na południe po wschodnią część Wielkich Jezior i wschodnie wybrzeża USA (po Wirginię)[7].
Morfologia
Wygląd
Wyraźny jedynie dymorfizm wiekowy. Dorosłe ptaki białe, o bladopopielatym grzbiecie i skrzydłach. Końce skrzydeł również białe. Dziób żółty z czerwoną plamką, nogi różowe. Od mewy bladej (Larus hyperboreus) różni się delikatniejszym dziobem i czerwoną obrączką wokół oka w okresie godowym. Osobniki młodociane w pierwszym roku szarobrązowe z ciemnymi plamkami, nogi różowe, dziób do połowy czarny, o różowej nasadzie. Szatę ostateczną osiągają w 4. roku życia.
Wymiary średnie
długość ciała ok. 50–66 cm rozpiętość skrzydeł ok. 115–140 cm masa ciała ok. 820–1100 g
Ekologia i zachowanie
Biotop
Morskie wybrzeża, zapuszczając się niekiedy kilka kilometrów w głąb lądu. Zimuje na pełnym morzu, rzadziej nad brzegami rzek i jezior.