Miasteczko akademickie

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Miasteczko akademickie. Niezależnie od tego, czy jest to osoba, aktualny temat, data historyczna czy jakikolwiek inny istotny element, postaramy się dogłębnie zbadać różne aspekty związane z Miasteczko akademickie. Aby zapewnić kompleksową i wzbogacającą wizję, zajmiemy się różnymi punktami widzenia, przeanalizujemy możliwe implikacje i konsekwencje oraz spróbujemy zaoferować krytyczną i refleksyjną perspektywę na Miasteczko akademickie. Mamy nadzieję, że ten artykuł zainteresuje tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i może zainspirować nie tylko nowe pomysły, ale także konstruktywną dyskusję wokół Miasteczko akademickie.

Kampus Universidade do Minho (Guimarães, Portugalia)
Kampus rzymskiej La Sapienzy (1938)

Miasteczko akademickie, miasteczko uniwersyteckie, kampus – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu lub innej szkoły wyższej oraz/albo domy studenckie (jeśli tylko te ostatnie, zwykle używana jest nazwa „miasteczko studenckie, a nie stosuje się określenia „kampus”).

W krajach anglosaskich terminem „kampus” (z łac. campus, pole) określa się teren należący do szkoły wyższej wraz ze znajdującymi się na nim budynkami. Niekiedy tereny szpitali lub posiadłości niektórych firm również nazywa się kampusami.

W 2007 miasteczko Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Polska

Najsłynniejsze miasteczka akademickie w Polsce to: Miasteczko Studenckie AGH w Krakowie, miasteczko akademickie w Lublinie, Morasko oraz Piotrowo w Poznaniu, Wittigowo we Wrocławiu, Kortowo w Olsztynie, „Lumumbowo” w Łodzi, Miasteczko Akademickie w Toruniu.

Uwagi

  1. także: osiedle akademickie, osiedle studenckie, osiedle uniwersyteckie