Michael E. Porter

W dzisiejszym świecie Michael E. Porter zyskał transcendentalne znaczenie we wszystkich obszarach. Od poziomu osobistego do zawodowego, Michael E. Porter jest przedmiotem zainteresowania i debaty w dzisiejszym społeczeństwie. Jego wpływ przekroczył granice i wywołał wszelkiego rodzaju refleksje i analizy ekspertów i zwykłych obywateli. W tym artykule będziemy dalej badać znaczenie i znaczenie Michael E. Porter, a także jego wpływ na nasze codzienne życie. Od momentu pojawienia się Michael E. Porter był przedmiotem licznych badań i dyskusji mających na celu zrozumienie jego prawdziwej natury i wpływu na społeczeństwo. W tym tekście będziemy badać różne perspektywy i punkty widzenia na temat Michael E. Porter, aby rzucić światło na temat, który dotyczy nas wszystkich.

Michael E. Porter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 maja 1947
Ann Arbor

Zawód, zajęcie

ekonomista

Michael E. Porter (ur. 23 maja 1947 w Ann Arbor) – amerykański ekonomista, profesor, kierownik Instytutu Strategii i Konkurencyjności na Harvard Business School (HBS), światowej sławy ekspert w dziedzinie strategii organizacji i konkurencji[1].

Życiorys

Uzyskał licencjat na kierunku Aerospace and Mechanical Engineering na Uniwersytecie Princeton (1969), tytuł MBA na Harvard Business School (1971) oraz doktora ekonomii Uniwersytetu Harvarda (1973). Zdobywca wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie ekonomii, przez Stowarzyszenie Zarządzania Strategicznego uznany za najbardziej wpływowego badacza strategii przedsiębiorstw, sektora publicznego i organizacji non-profit.

Zajmuje się badaniem konkurencyjności przedsiębiorstw, sektorów, regionów i krajów. Autor takich koncepcji jak łańcuch wartości, Diament Portera, hipoteza Portera i pięć sił Portera. Rozwinął i spopularyzował w zarządzaniu koncepcję klastrów.

Autor kilkunastu książek i wielu artykułów w dziedzinie konkurencji, strategii konkurencji oraz konkurencyjności międzynarodowej. Doradca wielu największych amerykańskich i międzynarodowych przedsiębiorstw[2].

Ważniejsze publikacje

  • Strategia konkurencji. Metody analizy sektorów i konkurentów (1980)
  • Przewaga konkurencyjna (1985)
  • Competitive Advantage of Nations (1990)
  • Porter o konkurencji (1998)

Przypisy

  1. Joan Magretta: Zrozumieć Michaela Portera. Warszawa: Wydawnictwo MT Biznes, 2014, s. 11. ISBN 978-83-7746-419-9.
  2. Stuart Crainer, Des Dearlove (eds): Financial Times Handbook of Management. Harlow: Financial Times/Prentice Hall, 2004, s. 109. ISBN 0-273-67584-2.

Linki zewnętrzne